Strana Smer-SD predložila návrh ústavných zmien, ktoré majú zakotviť, že manželstvo môže byť uzavreté len medzi mužom a ženou. Okrem toho by adopcie detí mali byť umožnené len manželským párom. Súčasťou návrhu je aj zakotvenie existencie dvoch pohlaví – muža a ženy.
Aktualizácia o 17:30: Tatiana Kmecová, vedúca KO KDH v správe pre našu redakciu uvádza, že predstavitelia KDH jasne komunikovali, že návrh na zmenu Ústavy zo strany vlády v 1. čítaní nepodporí. Ďalej dodáva, že pred 2. čítaním bude prebiehať ešte veľa rokovaní pred finálnym návrhom.
„Podporíme náš návrh, preto sme ho predkladali, myslíme si, že je lepší, a veríme, že získa podporu. Je nám ľúto, že dnes koaličné strany jednoznačne deklarovali, že náš návrh nepodporia. KDH týmto aj vyhlasuje, že nepodporí zase vládny návrh, myslíme si, že náš návrh je lepší, kvalitnejší a lepšie spracovaný,“ povedal podpredseda KDH Viliam Karas.
Šéf hnutia Milan Majerský doplnil, že pokiaľ do druhého čítania neprejde návrh KDH, ale vládny áno, budú ho chcieť upraviť. „Budeme sa snažiť pozmeňovacími návrhmi dostať čo najviac z nášho ústavného návrhu do návrhu zákona z dielne vlády,“ povedal. „Máme sedem bodov, budeme sa snažiť presunúť tam každý a potom zvážime na základe toho, ako sa bude vyvíjať debata v pléne a diskusia aj v rámci opozície a, samozrejme, aj koalície,“ doplnil Majerský.
Karas dodal, že je predčasné sa k tomu vyjadrovať. „O finálnej podobe budú potom viesť rokovania všetky parlamentné kluby, nielen koalícia a KDH, ale všetky parlamentné kluby, lebo každý parlamentný klub má čo hovoriť do toho, aký bude výsledný návrh,“ povedal s tým, že KDH nie je momentálne spokojné s obsahom vládneho návrhu zákona.
Strana SaS je proti zmene ústavy
Strana SaS vyzýva opozičných poslancov Národnej rady (NR) SR, aby nehlasovali za vládnu novelu Ústavy SR. Obracia sa najmä na poslancov z hnutia Slovensko a KDH. Takisto žiada KDH, aby svoj návrh zmeny ústavy stiahlo, pretože nepomáha spoločnosti. Poslanci za SaS to uviedli na utorkovej tlačovej konferencii.
Poslankyňa za SaS Mária Kolíková pripomenula, že premiér Robert Fico (Smer-SD) prišiel so zmenou ústavy v čase, keď opozícia podala návrh na vyslovenie nedôvery vláde. „Vytiahol kultúrno-etické témy v čase, keď nedokázal čeliť v parlamente odvolávaniu,“ skonštatovala. Novela ústavy z dielne vlády je podľa nej len vymyslený krok prekryť to, že vláda nedokáže ľuďom doručiť výsledky.
„Je nám veľmi ľúto, že zo strany KDH prišiel ďalší návrh, ktorým ide bojovať o túto tzv. kultúrno-etickú tému,“ uviedla Kolíková s tým, že tieto návrhy spoločnosť nikam neposúvajú, ale naopak, ešte viac by tento problém zakonzervovali. Návrh zo strany KDH ide podľa nej ešte ďalej v polarizácii, keď hovorí, že rodičmi sú len matka a otec.
Ondrej Dostál (SaS) odmieta, aby v druhom čítaní prišli do novely ústavy nové návrhy z úplne inej oblasti. Reaguje tak na návrh Hlasu-SD, aby sa v druhom čítaní diskutovalo o téme zrušiť na Slovensku jeden volebný obvod. Otvárať novú problematiku pri novele ústavy, ktorá je v druhom čítaní, by podľa neho malo byť neprípustné.
Zmeny ústavy o manželstve a adopciách
Vládny návrh ústavy obsahuje zakotvenie existencie dvoch pohlaví – muža a ženy. Manželstvo má byť definované výhradne ako zväzok muža a ženy a adopcie majú byť možné len pre manželov. Ďalšou zmenou je garantovanie rovnosti medzi mužmi a ženami pri odmeňovaní za vykonanú prácu. Návrh tiež stanovuje suverenitu Slovenska v hodnotových a kultúrno-etických otázkach.
KDH predstavilo vlastné návrhy na zmenu ústavy
KDH predstavilo sériu návrhov na zmenu Ústavy SR. Cieľom je posilnenie členstva v EÚ a NATO, zvrchovanosť Slovenska v kultúrno-etických otázkach, zakotvenie práv rodičov vo vzdelávaní ich detí a posilnenie legislatívneho procesu a bezpečnosti. Podľa kresťanských demokratov by mal tento balík zmien prispieť k stabilite Slovenska, jeho bezpečnosti, ekonomickej prosperite a zlepšeniu fungovania inštitúcií.
KDH zároveň pozýva všetky politické strany na diskusiu k týmto návrhom. „Situácia na Slovensku je vypätá a mnohí ľudia pociťujú obavy z budúcnosti Slovenska v Európe a vo svete. Slovensko je zároveň rozdelené a potrebuje sa spojiť, inak naša krajina neprežije všetky výzvy, ktoré nás v najbližších rokoch čakajú. Preto dnes predstavujeme naše zmeny ústavy, ktoré sú v záujme všetkých občanov a ktorých cieľom je jednoznačne posilniť suverenitu Slovenska, jeho bezpečnosť, ekonomickú prosperitu a skvalitňovanie prijímania zákonov a fungovania inštitúcií,” vyhlásil líder KDH Milan Majerský.
Kresťanská únia má voľnú ruku
Richard Vašečka a Anna Záborská z Kresťanskej únie dostali pri hlasovaní voľnú ruku. Podľa Vašečku je dôležité zachovať tradičné hodnoty, zatiaľ čo Záborská svoju pozíciu jednoznačne nevysvetlila. Tento voľný prístup, spolu s kladným postojom kresťanských demokratov k hlasovaniu, môže znamenať, že návrh napokon v parlamente prejde.
Predseda PS Martin Dubéci návrh kritizoval ako dymovú clonu, ktorá má odpútať pozornosť od skutočných problémov krajiny. Podobne reagovali aj iní opoziční poslanci, ktorí varovali pred hodnotovými témami ako pascou zo strany Smeru-SD.
Hlasovanie bude v utorok
Ako informoval Denník N, parlament prerušil rozpravu k zmenám ústavy, ktoré iniciuje vláda a KDH. Z koalície k návrhu nikto nevystúpil, neobhajoval ho ani nevysvetľoval. Opozícia počas niekoľko hodín trvajúcej rozpravy viackrát pripomínala, že vláda predstavila zakotvenie dvoch pohlaví do ústavy ako dôležitú tému a napokon to v parlamente odignorovala.
Pár poslancov Smeru sa do rozpravy prihlásilo maximálne s faktickou poznámkou. Poslankyňa Zuzana Plevíková zo Smeru reagovala, že ešte môžu diskutovať, keď bude zákon v druhom čítaní.
„Je to pasca pre opozíciu,“ povedal o téme Rastislav Krátky z hnutia Slovensko a upozornil, že Smer sa hodnotovým témam predtým nevenoval. Alojz Hlina z SaS kritizoval aj poslankyňu Kresťanskej únie Annu Záborskú, ktorá sa do rozpravy prihlásila, ale napokon nevystúpila a ani v pléne nebola.
„Ak bojujete, bojujte aj v piatok poobede. Aj v piatok sa bojuje za hodnoty,“ odkázal. Rozpravu prerušili tesne pred koncom, keďže sa rokovací deň skončil o 16. hodine. Hlasovanie o návrhu by mohlo byť v utorok. Aj keď šlo o zlúčenú rozpravu, poslanci budú o vládnom návrhu a návrhu KDH hlasovať osobitne.
Strany SaS a PS neplánujú podporiť ani jednu novelu, poslanci hnutia Slovensko chcú hlasovať len za návrh kresťanských demokratov. KDH sa zatiaľ nevyjadrilo, ako sa pri hlasovaní o vládnom návrhu zachová.
Nahlásiť chybu v článku