Najväčšie odtrhnutie ľadovca za posledných niekoľko desiatok rokov v Severnej Amerike a nikto si ho ani nevšimne… Sú zraky ľudí až tak odvrhnuté od prírody? Odtrhávanie častí ľadovcov je vec, na ktorú si musíme kvôli globálnemu otepľovaniu zvyknúť, no udalosť, ktorá sa koncom Augusta udiala v Kanade, patrí medzi najväčšie za posledné desiatky rokov. Všimli si ju však až z Vesmíru…
Takmer 2 km2 ľadu sa v Britskej Kolumbii odtrhlo od kanadského ľadovca Porcupine. Ľadovec, dlhý asi 20 kilometrov, skúmali vedci dlhé roky. Štúdie, ktoré prebiehali od roku 1985 do roku 2005 ukázali, že ľadovec zmenšuje svoju dĺžku asi o 0.3% ročne. Okrem toho sa ľad aj ztenšuje a to 6 centimetrov za rok. Niet preto divu, že sa tento rok tak ohromný kus z ľadovca odtrhol…
Zaujímavosťou ale je, že si toto odtrhnutie spočiatku nikto nevšimol. Až zábery zo satelitu Lands 8, ktorý odfotografoval oblasť koncom augusta 2016 ukázali, že sa z ľadovca odtrhol takmer 1.6 kilometrový pás. Túto udalosť si na satelitných snímkach všimol Dr. Pelt, profesor životného prostredia z univerzity v Massachusetts. Profesor objavil aj množstvo nových ľadovcových jazier, ktoré vznikajú dôsledkom topenia ľadovcov, a to vo veľhorách na všetkých kontinentoch našej planéty. Rovnako sa zaoberá aj štúdiom novovzniknutých ostrovov, ktoré sa na povrch Zeme dostávajú po ubúdaní morských ľadovcov.
Dr. Pelt vo svojich štúdiách zdvíha varovný prst. Len na Aljaške mizne ročne až 75 miliárd ton ľadu. Koniec ľadovcov na svete je zrejme neodvratným procesom…
interez.sk (Lukáš M.), sciencealert.com, ecowatch.com
Nahlásiť chybu v článku