Gynekológia nie je len o predpisovaní antikoncepcie. Je aj o dôvere medzi pacientkou a lekárom, edukácii a prekonávaní strachu z neznámeho. S českou gynekologičkou, pôrodníčkou a sexuologičkou sme sa otvorene a s humorom rozprávali o tom, prečo by mala každá žena poznať svoje telo a nebáť sa o ňom hovoriť, či už ide o tabu okolo menštruácie, nevedomosť o cykle, alebo o sexuálny život.
V tomto rozhovore sme sa pozreli na to, prečo je pravidelná gynekologická prehliadka absolútnou nutnosťou v živote každej ženy, bez ohľadu na vek či sexuálne skúsenosti. S gynekologičkou, pôrodníčkou a zároveň aj sexuologičkou MUDr. Kamilou Žižkovou sme rozobrali nielen odborné otázky, ale aj najčastejšie obavy, tabu a dokonca aj bizarnosti z gynekologickej ambulancie.
Kamila na svojom instagramovom profile vzdeláva ľudí v oblasti gynekológie a zároveň má spolu so svojou kamarátkou Bc. Klárou Sedmerovou, ktorá je pôrodnou asistentkou, podcast s názvom Pindy z Gyndy, kde s humorom odkrývajú témy z oblasti gynekológie, pôrodníctva, sexuality a materstva.
Kedy by mala žena navštíviť gynekológa prvýkrát a ako často by mala podstupovať preventívne prehliadky?
V Česku aj na Slovensku poisťovňa hradí raz ročne preventívnu gynekologickú prehliadku všetkým poisteným ženám od 15 rokov. My odporúčame návštevy už od tých pätnástich rokov, aj keď dievča nemá žiadne ťažkosti, aby si vytvorilo návyk pravidelnej prevencie, pretože tá je veľmi dôležitá.
Ďalším dôvodom je aj informovanosť o možnostiach antikoncepcie a podobne. Ak žena nechce podstúpiť vyšetrenie skôr, najvhodnejšie je začať s preventívnymi prehliadkami najneskôr pri začiatku sexuálneho života.
Máte skúsenosti s pacientkami, ktoré sa neprimerane hanbia ísť na preventívnu prehliadku, prípadne o svojich intímnych problémoch nechcú hovoriť? Čo by ste im odkázali, aby sa zbavili týchto obáv a dbali na prevenciu?
Určite. A nie je ich málo. Čo si budeme hovoriť, gynekologické vyšetrenie nie je práve najpríjemnejšie. A vzhľadom na to, že lekár väčšinou nemá čas nazvyš, prebieha to často veľmi „hŕŕ“.
Podľa mojich skúseností však pomáha dať žene čas, aby sa v pokoji usadila do gynekologického kresla, vydýchla si, uvoľnila sa a cítila sa aspoň trochu pohodlne a bezpečne. Ak sa hanbí, odporúčame mať oblečenú sukňu, ktorú si pred vyšetrením vyhrnie.
Aby človek mohol hovoriť o intímnych problémoch, musí mať dôveru k lekárovi. Všetko je o komunikácii a prístupe, preto by si žena mala gynekológa vyberať aj podľa toho, ako jej vyhovuje po ľudskej stránke.
V tomto článku sa po odomknutí dozvieš
- akými bizarnými spôsobmi sa ženy pokúšajú liečiť gynekologické problémy doma;
- aké sú najčastejšie tabu v gynekológii;
- čo všetko si ženy dokážu zaviesť do intímnych partií;
- akými otázkami dokázali neznalé pacientky rozosmiať gynekologičku;
- či by sa mala podľa gynekologičky na školách učiť sexuálna výchova;
- aký je jej názor na domáce pôrody;
- aké zdravotné riziká hrozia ženám a deťom v dôsledku odsúvania materstva;
- aké sú aktuálne najväčšie trendy v gynekológii;
- ktorá metóda ochrany pred tehotenstvom je z hľadiska zdravia najbezpečnejšia;
- po akom čase neúspešného snaženia sa o dieťa by mal pár vyhľadať odborníka;
- najčastejšie mýty v gynekológii.
Po zakúpení predplatného tiež získaš
- Neobmedzený prístup ku všetkým PREMIUM článkom
- Prístup k exkluzívnym benefitom
Nahlásiť chybu v článku