Foto: Ilustračné ChatGPT/Google Maps

Ak by ste chceli nahliadnuť do ruského mesta Sarov, zrejme by sa vám to nepodarilo. Záhadné miesto je dodnes pre cudzincov neprístupné.

Koniec druhej svetovej znamenal pre mnohých nádej na lepší a pokojnejší svet. Faktom je, že po skončení krvavého konfliktu sa rozbehli iné formy boja o moc a upevňovania si vplyvu. Etapu studenej vojny definovalo zhromažďovanie arzenálu, nukleárne programy či špionáž. V Sovietskom zväze preto vzniklo niekoľko tajných miest, medzi inými aj Sarov.

Pozrite si naše najnovšie video, článok pokračuje pod ním ↓

Sarov, alebo v minulosti pomenovaný ako Arzamas-16, je v rámci histórie známy predovšetkým v dvoch rovinách. Tá prvá je duchovná, druhá zase opradená tajomstvom. Mesto bolo totiž duchovným centrom pravoslávnej cirkvi. V 18. storočí tu žil svätec Serafim Sarovský, jeden z najuctievanejších pravoslávnych mníchov. Známy Sarovský kláštor v roku 1903 navštívil aj cár Mikuláš II. a ďalší členovia kráľovskej rodiny.

Samotné mesto sa dnes nachádza v Rusku, konkrétne v Nižnonovgorodskej oblasti, zhruba 470 kilometrov od Moskvy.

Cirkev nahradili vojaci

Podľa dostupných zdrojov mesto svoju pôvodnú funkciu stratilo začiatkom 20. rokov minulého storočia. Boľševici vtedy popravili miestnych mníchov a známy kláštor zatvorili. Nie je celkom známe, čo sa počas nasledujúcich rokov v tejto oblasti dialo, no ako kľúčová v jeho ďalšom vývoji sa ukázala etapa druhej svetovej vojny. V tej dobe totiž začal Stalin hľadať vhodné lokality na vývoj jadrových zbraní.

Ako uvádza portál Nuclear Museum, projekt sovietskej atómovej bomby sa začal v roku 1942, kedy poprední predstavitelia ZSSR touto úlohou poverili vedca Igora Kurčatova. Vzhľadom na rôzne okolnosti však počas vojny nijako výrazne nepokročil – vedci potrebovali funkčné laboratórium s dostatočným počtom pracovníkov a zázemím, ktoré v tej dobe v Sovietskom zväze nemali.

Dnešný pohľad na mesto Sarov. Foto: Google Maps

Po vojne voľba napokon pripadla na provinčné mesto v Nižnonovgorodskej oblasti. Samozrejme, išlo o Sarov, potom známy ako Arzamas.

V roku 1946 bolo rozhodnuté, že v Sarove vznikne Sovietsky výskumný ústav jadrovej fyziky (VNIIEF). Mesto bolo premenované na Arzamas-16 zo strategických dôvodov. Podobných miest vzniklo na Stalinov popud po celom Sovietskom zväze niekoľko a ich funkcie boli často záhadou aj pre mnohých sovietskych pohlavárov. Mestá boli z veľkej časti postavené otrockou prácou ľudí zo zajateckých táborov, boli obklopené vysokými ostnatými plotmi a vjazd do nich bol prísne kontrolovaný.

Čo sa teda za ich múrmi dialo, a prečo bol Arzamas-16 taký významný?

Tento článok je dostupný členom Interez PREMIUM

Uložiť článok

Najnovšie články