Ilustračný záber: Pexels

Študenti majú odvodovú úľavu, maximálne však do určitej sumy.

Práca popri štúdiu je pre mnohých študentov nevyhnutnou súčasťou života, či už na pokrytie nákladov na štúdium, alebo na získanie praktických skúseností. Tí, ktorí sa rozhodnú pre pracovné aktivity popri škole, by mali mať prehľad o svojich právach a povinnostiach, najmä čo sa týka odvodov a daní.

Pozrite si naše najnovšie video, článok pokračuje pod ním ↓

Študenti, ktorí sa rozhodnú pracovať popri štúdiu, majú nárok na rôzne výhody, ktoré im umožnia vykonávať prácu bez toho, aby negatívne ovplyvnila ich študijný výkon. Ide o flexibilné pracovné podmienky a ochranu, ktorá zohľadňuje ich študijné povinnosti.

Tak ako sa pracovný pomer zakladá písomnou pracovnou zmluvou, rovnako aj dohody. Uzatvoriť sa musia písomne, inak sú neplatné, informuje ministerstvo práce. „Zmluva alebo dohoda musí obsahovať dohodnutú prácu, ktorú budete vykonávať, odmenu za vykonanú prácu, informáciu, kedy vám bude odmena vyplácaná, ako aj rozsah pracovného času a dobu, na ktorú sa uzatvára“.

Na krátkodobú prácu sa využívajú 3 druhy dohôd:
Dohoda o brigádnickej práci študentov. Určená je pre študentov stredných a vysokých škôl – dennej formy štúdia, ktorí majú menej ako 26 rokov. Rozsah práce môže byť priemerne 20 hodín týždenne. Uzatvorená môže byť najviac na 12 mesiacov – rozsah práce sa počíta ako priemer za celú dobu uzatvorenia zmluvy.
Dohoda o pracovnej činnosti. Pracovná činnosť nepresahuje 10 hodín týždenne.
Dohoda o vykonaní práce. Využíva sa napríklad na projektové práce, činnosť je vykonávaná najviac 350 hodín v kalendárnom roku.

Platia študenti odvody?

Pri práci popri štúdiu je dôležité mať na pamäti, že študenti musia dodržiavať určité pravidlá týkajúce sa odvodov na sociálne a zdravotné poistenie. Odvodová úľava pre študentov predstavuje 200 eur mesačne v prípade, ak uzavrú dohodu o brigádnickej práci študentov. Ak má brigádnik vymeriavací základ nižší ako 200 eur, úľava sa prispôsobí tejto sume. Ak je vymeriavací základ vyšší, študent platí poistné len z rozdielu medzi jeho príjmom a sumou 200 eur, píše Sociálna poisťovňa.

Treba ale myslieť na „čestné vyhlásenie študenta“. To musí študent odovzdať zamestnávateľovi ak si chce uplatniť oslobodenie od platenia odvodov. Brigádnici môžu zarobiť teda aj viac, podľa dohody so zamestnávateľom, pričom Sociálna poisťovňa túto výšku neobmedzuje. Úľavu však môže študent využiť len na jednu dohodu o brigádnickej práci študentov za mesiac.

Ako uvádza inštitúcia v názornom príklade. Ak je vymeriavací základ 400 eur,  odvody na sociálne poistenie pre študenta predstavujú: za zamestanca 14 eur, za zamestnávateľa 47,70 eura.

Študenti do 18 rokov potrebujú súhlas rodiča

Pracovné podmienky pre mladistvých (do 18 rokov) sú v Zákonníku práce špeciálne upravené. Mladiství nemôžu vykonávať nebezpečné práce, ktoré by mohli ohroziť ich zdravie. Pred uzatvorením pracovnej zmluvy musí zamestnávateľ získať súhlas od zákonného zástupcu (napr. rodiča) a mladistvý musí prejsť lekárskym vyšetrením.

Odvody po skončení strednej školy

Štát platí zdravotné poistenie za absolventov strednej školy do 31. augusta v roku, v ktorom dokončili štúdium. Ak pokračujú na vysokej škole, zostávajú poistení štátom a nemusia sa o nič starať v súvislosti so zdravotnou poisťovňou, informuje Všeobecná zdravotná poisťovňa. Ak ale v štúdiu pokračovať nebudú a nenájdu si prácu hneď, je potrebné prihlásiť sa na úrade práce ako uchádzač o zamestnanie. Poistenie v takom prípade ďalej hradí štát.

Uložiť článok

Najnovšie články