Americký prezident Donald Trump v stredu oznámil, že uvalí clá vo výške 25 % na „všetky autá, ktoré neboli vyrobené v USA“. TASR o tom informuje na základe správy CNBC.
Trump dodal, že na autá, ktoré sa vyrábajú v USA, sa „nevzťahuje absolútne žiadne clo“. Nové clá boli kodifikované v prezidentskom dekréte, ktorý Trump podpísal v Oválnej pracovni. Podľa tajomníka Bieleho domu Willa Scharfa sa nové clá vzťahujú na „osobné a ľahké nákladné vozidlá vyrobené v zahraničí“. Spresnil, že sa pripočítajú k už platným clám. Scharf tiež uviedol, že nové clá prinesú USA viac ako 100 miliárd USD (92,7 miliardy eur) ročne.
Detaily sú nejasné
Konkrétne detaily týkajúce sa prezidentského dekrétu neboli bezprostredne jasné. Väčšina vozidiel je zostavená z tisícov súčiastok, ktoré môžu pochádzať z desiatok rôznych krajín. Akcie automobiliek sa po Trumpovom vyhlásení v poburzovom obchodovaní oslabili. Akcie General Motors padli o viac ako 4 %, akcie Stellantisu o takmer 3 % a akcie Fordu približne o 1 %.
Zlá správa pre Slovensko
Ex-minister zahraničných vecí Ivan Korčok kritizuje tento krok ako pokus politicky zlomiť ekonomické zákony, ktorý negatívne ovplyvní americkú aj európsku ekonomiku a vzdiali USA od Európy. „Je to chyba, ktorú zaplatia spotrebitelia,“ uviedol Korčok. Varuje, že clá sú zlou správou aj pre Slovensko, ktoré by malo práveže posilniť svoju pozíciu v rámci EÚ.
Analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák upozorňuje, že americký dopyt je pre Slovensko významný. Clá podľa neho zasiahnu najmä automobilový sektor, ktorý tvorí veľkú časť slovenského exportu do USA. Ďalší z negatívnych vplyvov na našu ekonomiku príde cez spomalenie ekonomík našich obchodných partnerov, najmä Nemecka.
Horňák odhaduje, že rast slovenského HDP by mohol byť nižší o 1,5 percentuálneho bodu na horizonte troch rokov. To prinesie stratu miliárd eur v exportoch a zvýšenie nezamestnanosti. „Prinesie to negatívny dopad aj na trh práce v podobe nárastu nezamestnanosti o niekoľko desatín,“ myslí si analytik.
Horňák navrhuje diplomatické riešenie situácie, pričom EÚ by mohla ponúknuť USA odstránenie dovozných bariér a zvýšenie nákupov amerických produktov. Ak diplomacia zlyhá, EÚ môže zvažovať odvetné clá, ktoré by zasiahli americkú ekonomiku. Zavedené opatrenia môžu negatívne ovplyvniť aj USA, keďže očakávané protiopatrenia a nárast cien vstupov znížia konkurencieschopnosť amerických vozidiel na globálnych trhoch. „Rozpútanie obchodnej vojny uškodí všetkým stranám konfliktu, preto by malo byť naozaj poslednou možnosťou,“ dodal Horňák.
Nahlásiť chybu v článku