Piatkové podvečery sa na Slovensku už každé dva týždne stávajú miestom zhromaždení pod názvom „Slovensko je Európa.“ Tieto protesty organizuje iniciatíva Mier Ukrajine a rôzne občianske skupiny v mestách po celom Slovensku.
Cieľom protestov je podľa organizátorov aj zúčastnených vyjadrenie nesúhlasu s aktuálnou politickou situáciou, predovšetkým s orientáciou vlády na Rusko, a podporiť pokračovanie Slovenska v západnej orientácii v rámci Európskej únie a NATO. Väčšinu protestov organizovala iniciatíva Mier Ukrajine.
Protesty vo veľkých mestách
Protestné zhromaždenia pod názvom Slovensko je Európa sa v piatok 7. marca uskutočnili v 44 mestách na Slovensku aj v zahraničí. Medzi mestami, kde protesty prebiehali, sú Bratislava, Košice, Banská Bystrica, Nitra, Senica, Žilina, Trnava, Poprad, Námestovo, Bardejov, Pezinok či Vranov nad Topľou. Protesty sa konali aj v zahraničí, napríklad v Londýne a Amsterdame.
Najviac účastníkov prišlo podľa informácií portálu Aktuality a prvotných odhadov v Košiciach, kde sa podľa organizátorov zhromaždilo od 10- až do viac ako 15-tisíc ľudí. Protest sa uskutočnil pri Dolnej bráne a zakončil sa spevom slovenskej hymny, keď zúčastnení rozsvietili svoje mobilné telefóny. Podobný počet odhadujú v Bratislave.
V Banskej Bystrici sa podľa odhadov Jozefa Sedilka z iniciatívy Nie v našom meste zhromaždilo 3- až 4-tisíc ľudí. Zúčastnení sa vydali na pochod smerom k Pamätníku SNP, kde zaznievali zvuky píšťaliek, bubnov a rapkáčov.
V Žiline sa na protestoch zišlo podľa informácií TA3 viac než 4-tisíc ľudí. Okrem iných rečníkov vystúpili županka Erika Jurinová, poslankyňa PS Simona Petrík, spisovateľ Michal Hvorecký a dvaja študenti.
Nesúhlas vyjadrili aj menšie mestá
Zatiaľ čo Košice a Bratislava privítali tisíce protestujúcich, v menších mestách sa zhromaždenia tiež tešili veľkému záujmu. V Poprade sa zišlo približne 2-tisíc ľudí. Zaujímavým vystúpením bol príbeh tatranského chatára Viktora Beránka, ktorý sa vrátil z Ukrajiny a podelil sa o mrazivý zážitok z Buče, kde bol svedkom vojnových zverstiev. „Dnes je tam na mieste masového hrobu so 400 ľuďmi pomník. Najmladšia obeť popráv Rusmi mala osem rokov. Kto zabije osemročné dievčatko,“ pýtal sa Viktor Beránek.
„Slovensko je Európa“ opäť rezonovalo Radničným námestím v Pezinku, kde sa uskutočnil už tretí protest v tomto roku. Viac ako 400 ľudí prišlo vyjadriť nesúhlas so súčasnou koalíciou. Mnohí držali v rukách plagáty, píšťalky alebo mali pripnuté odznaky, čím podporovali západnú orientáciu Slovenska.
Zapojilo sa aj hlavné mesto
V Bratislave, kde sa protestu zúčastnilo podľa odhadov 9- až 11-tisíc ľudí, vystúpili aj organizátori, ktorí vyzvali opozíciu, aby sa viac angažovala v boji proti vláde Roberta Fica. „Vážení opoziční poslanci, vyzývame vás, začnite pracovať pre túto krajinu,“ apelovala Viera Dubačová.
Podľa informácií Denníka N vystúpili aj rečníci ako režisér Peter Bebjak a slam poetka Veroni Gyenge, ktorí kritizovali vládu za klamstvá a nekompetentnosť. Bebjak vyzval občanov, aby sa nebáli bojovať za slobodu a demokraciu, pričom zdôraznil, že súčasná vláda ohrozuje miesto Slovenska v Európskej únii a NATO. „Chcete byť skutočný vlastenec? Chráňte svoju krajinu pred touto vládou!“ povedala z pódia Veroni Gyenge, ktorá otvorene kritizovala vládu za podporu ruských záujmov na úkor národnej bezpečnosti a európskej orientácie.
Ako informuje Pravda, jedným z najvýraznejších momentov protestu bola výzva organizátorov Mier Ukrajine pre troch poslancov koalície, Samuela Migaľa, Radomíra Šalitroša a Jána Ferenčáka, aby sa postavili proti politike Fica. „Máte životnú šancu pridať sa na správnu stranu histórie,“ vyhlásila Viera Dubačová, členka iniciatívy, a apelovala na poslancov, aby nepodporovali vládu, ktorá ohrozuje bezpečnosť krajiny.
Na bratislavské pódium vystúpili aj zástupcovia študentov a mladých ľudí. „Nie sme ľahostajní k súčasnej situácii. Ako by sme aj mohli byť, keďže sme potomkami tých, ktorí sa zúčastnili Nežnej revolúcie. Sme potomkami tých, ktorí pred 36 rokmi stáli na týchto námestiach a bojovali za slobodu. Dnes sa opäť snažia nám ju vziať,“ povedala Kiara Miškovská a zdôraznila, že je čas, aby mladí ľudia prevzali štafetu po svojich rodičoch. Upozornila tiež na to, že mnohí mladí odchádzajú zo Slovenska za štúdiom.
Protesty boli aj za hranicami Slovenska
Slováci sa zjednotili aj za hranicami, ako napríklad v Amsterdame, kde sa zišlo okolo 70 protestujúcich, ktorí sa pridali k iniciatíve „Slovensko je Európa“ a vyjadrili svoj postoj proti vláde a ruskej agresii na Ukrajine. Tieto protesty poukazujú na to, že slovenskí občania sú stále pevne presvedčení o potrebe pokračovania v západnej orientácii a vyjadrujú solidaritu s Ukrajinou.
Tieto piatkové protesty sú nepochybne výzvou pre slovenskú vládu, ktorá čelí rastúcej kritike za svoje postoje voči Ukrajine a Rusku. Organizátori protestov naďalej apelujú na to, že „Slovensko je Európa“ a že krajina by mala zostať súčasťou západného spoločenstva.
Tieto protesty sú hlasom občianskej spoločnosti, ktorá sa nechce zmieriť s autokratickými tendenciami a rozhodnutiami súčasnej vlády. Vzhľadom na narastajúci počet účastníkov a ich odhodlanie môže byť zrejmé, že aj v budúcnosti budú tieto protesty pokračovať, pokiaľ sa politické zmeny na Slovensku neuskutočnia.
Dnešné verejné zhromaždenia prebehli bez problémov a nenarušili verejný poriadok. Ako informovala polícia na sociálnej sieti, v poobedných hodinách na území bratislavského kraja vykonávali policajti Krajského riaditeľstva Policajného zboru bezpečnostné opatrenia, ktorých cieľom bolo zabezpečiť hladký priebeh protestov a dohliadať na ich pokojný priebeh. Aktuálne sú už všetky verejné zhromaždenia ukončené, pričom priebeh bol bez akýchkoľvek narušení verejného poriadku.
Nahlásiť chybu v článku