Pozná ju každý, ale nespoznal ju skoro nikto. Cestovateľské kino pozýva v utorok 25. októbra na dobrodružnú cestu po Východnej Afrike.

Exotickú faunu a flóru odhalia národné parky v Keni, Tanzánii a Rwande. Návštevníci spoznajú zvery, ktoré tvoria legendárnu africkú veľkú päťku a dozvedia sa, či je zebra biela s čiernymi pruhmi alebo čierna s bielymi. Od saván cez dažďový prales až po vrchol Kilimandžára bude v KC Dunaj sprevádzať Mirka Badinská.

Článok pokračuje pod videom ↓

„Afrika je hlavne o prírode, zvieratách a ľuďoch. Nazrieme do viacerých národných parkov  ako Masai Mara v Keni, Serengeti v Tanzánii, nahliadneme do krátera Ngorongoro, ale si aj symbolicky vyšliapeme na strechu Afriky – ľadom pokryté Kilimandžáro. Pôjdeme pozrieť gorily v Rwande a zakončíme to „kúpačkou“ vo vlnách teplého Indického oceánu na Zanzibare,“ prezrádza plán októbrového Cestovateľského kina Mirka Badinská, ktorá nevynechá ani legendárnu veľkú päťku. „Ide o päticu najpopulárnejších zvierat, ktoré chce cestovateľ na safari vidieť. Tvoria ju slon, lev, byvol, nosorožec a leopard. V minulosti to však bolo trochu krvavejšie. V časoch, kedy sa chodilo na poľovačky, to bolo práve týchto päť zvierat, ktoré boli najťažšie koriste pre peších lovcov. Dnes ich lovíme, našťastie, už iba fotoaparátmi. Veľa ľudí je sklamaných, ak hneď v prvý deň neuvidia celú veľkú päťku. Zvieratá si však v parkoch a rezerváciách žijú voľne a pri hľadaní potravy či love prejdú celkom slušné vzdialenosti. Niektoré zvieratá sú aktívne cez deň, niektoré v noci. Spravidla je najväčšia aktivita zvierat ráno po východe slnka a večer pred západom,“ pokračuje Badinská, ktorá sa do Afriky dostala prvýkrát za študentských čias. „Ešte ako študentka cestovného ruchu som praxovala v cestovnej kancelárii a keď prišla ponuka, aby som sa vybrala na kongres na podporu cestovného ruchu do Zimbabwe, tak som neváhala ani sekundu. To bolo niekedy v roku 2002. Myslím, že to bola u mňa láska na prvé nadýchnutie. Suchý africký vzduch mi dokonale vyhovuje. Aj keď som tam párkrát parádne zmokla, aj zapadla autom do bahna. Mala som potom síce trochu problémy v škole, že sa flákam po Afrike, keď už som mala drať lavice, ale zopakovať si jednu skúšku v ďalšom roku nebola až taká dramatická cena za to, že som sa tam dostala.“

ck_afrika_poster_300

Podľa nej nie je pri návšteve tohto kontinentu núdza o nezabudnuteľné zážitky. „Jeden z najsilnejších zážitkov bolo vyštverať sa na Kilimandžáro, čo bolo mojím snom hádam od puberty. Ja si už vlastne ani presne nepamätám, ako to vzniklo, ale tú myšlienku som v sebe nosila dosť dlho bez toho, aby som niekomu povedala, že chcem na Kilimandžáro vyliezť a ideálne do mojej tridsiatky. Potom som o tom povedala mojej vzdialenej rodine a oni zareagovali, že jasné, ideme do toho! A tak sme šli,“ opisuje Badinská, ktorá počas prednášky vyvráti aj všeobecné predsudky. „Ďalším silným zážitkom bola pre mňa návšteva Rwandy. Išla som tam najmä kvôli gorilám. Prvý šok boli moje vlastné predsudky. Vychádzala som totiž z toho, že Rwanda bude vyzerať plus-mínus podobne ako iné krajiny na východe Afriky, ktoré nie vždy a všade oplývajú čistotou, skôr naopak. Rwanda bola dokonale čistá a upravená. To by ešte aj môj starý otec, ktorý si udržiava dokonale upravenú záhradu, ocenil. Jedna vec je, čo sa človek vopred dočíta, druhá je čo očakáva a iné je, čo naozaj zažije. Rozdiel medzi očakávaniami a skutočnosťou bol v prípade Rwandy taký obrovský, že som sa naozaj miestami až hanbila, že som ju podceňovala. Okrem toho moja návšteva kolidovala s výročím genocídy, kedy sa tradične pripomína tento hyenizmus a hovorí sa o ňom všade – v rádiu, v televízii, na školách a v dedinách, napríklad aj na dedinských cintorínoch. Ja som preplakala jednu cestu autobusom, keď som počúvala príhovor prezidenta a potom jeden večer, keď ma recepčný z hotela zobral so sebou na spomienkovú slávnosť. To bolo naozaj silné,“ dodáva.

Mirka Badinská

Vyštudovala cestovný ruch a živí sa ním už 15 rokov. Cestovať začala po bývalých britských kolóniách od indického Kašmíru až po južnú Afriku. „Všade je niečo zaujímavé, či ste v rušnej metropole, alebo na myse na konci sveta,“ hovorí Mirka, ktorá napríklad zbiera fotografie záchodov a po svete roznáša petrogramy od slovenského maliara Petra Rollera.

Vstup: 4€ v predpredaji v bare v KC Dunaj, viac informácii nájdete na Facebooku.

TS Kulturmarket (Soňa Hrúziková)
Uložiť článok

Najnovšie články