Ilustračná foto: TASR - Michal Svítok

Tieto vozidlá majú najčastejšie stočený tachometer.

Kúpa ojazdeného auta môže predstavovať určité riziká. Jedným z nich je nepravdivý údaj o počte najazdených kilometrov. Pri niektorých modeloch to podvodníci skúšajú veľmi často, pričom ich odhalenie býva veľmi náročné.

Článok pokračuje pod videom ↓

Tisíce vodičov, aj zo Slovenska, sa každý rok stanú obeťami podvodníkov, ktorí manipulujú s tachometrom v autách „z druhej ruky“. Nový majiteľ už používaného vozidla zaň v takomto prípade zaplatí oveľa viac, ako je jeho trhová cena. Navyše, výdavky na údržbu sa môžu vyskytnúť oveľa skôr, ako by sa očakávalo.

Pozor najmä na Fiat Ducato

Isté konkrétne vozidlá sú na Slovensku často predmetom manipulácie s tachometrami. Ako uvádza spoločnosť carVertical v tlačovej správe, v roku 2024 získal nelichotivé prvé miesto Fiat Ducato. Až „8,1 % všetkých kontrolovaných kusov na platforme carVertical vykazovalo sfalšované údaje tachometra.“ Ducato malo stočených v priemere 144 000 kilometrov.

Na druhom a treťom mieste sa ocitli Opel Insignia (7,8 %) a Opel Astra (5,3 %). „Insignia zaznamenala priemerné stočenie 51 000 km, zatiaľ čo Astra mala tachometre upravené v priemere o 44 000 km.“ Ide o obľúbené modely aj v ďalších európskych krajinách, veľká časť z nich bola zrejme na naše územie dovezená.

Medzi ďalšie modely s vysokým počtom stáčaných kilometrov patria BMW radu 3 (188 000 km), BMW radu 5 (112 000 km) a Audi A4 (107 000 km).

Zdroj/grafika: carVertical

„Nedotknuteľní podvodníci“

Podvody s tachometrami je náročné dokázať. Či a kedy došlo k manipulácii, dokáže prezradiť správa o histórii auta. „Aby ste sa vyhli autám s falšovaným počtom najazdených kilometrov, je nevyhnutné vždy skontrolovať ich históriu. Niekedy dokonca nemusí o manipulácii, ku ktorej došlo pred kúpou vozidla, vedieť ani súčasný majiteľ a nepríjemne ho prekvapí, keď chce vozidlo predať a potenciálny kupec nahlási problém,“ vysvetľuje Matas Buzelis, vedúci komunikácie v spoločnosti carVertical a odborník na automobilový trh.

Bezpečnejšie modely

Existujú však aj vozidlá, pri ktorých sa zistilo nižšie percento manipulácie s tachometrom, ide napríklad o Seat Leon (2,6 %), Volkswagen Touareg (2,8 %) a Kia Ceed (2,9 %). Pri kúpe takýchto vozidiel buďte preto tiež ostražití.

„Hodnoty stočených kilometrov boli pri modeli Seat Leon v priemere 101 000 km, pri modeli Volkswagen Touareg 106 000 km a v prípade Kia Ceed zase 101 000 km,“ uvádza carVertical.

Štúdia spoločnosti carVertical analyzovala správy o histórii automobilov zakúpených používateľmi spoločnosti v období od januára do decembra 2024. 

Uložiť článok

Najnovšie články