Foto: TASR - Veronika Mihaliková

Odborníci situáciu upokojujú, obyvateľov však súčasný stav vodnej nádrže znepokojuje.

Len pred pár dňami sme vás informovali o tom, že Liptovská Mara kvôli nízkemu stavu vodnej hladiny postupne odkrýva historické tajomstvá. Ako sa zdá, podobný príbeh túto zimu píše aj priehrada na východe Slovenska – Domaša. Pri prechádzke okolo vodnej nádrže je možné pozorovať základy niekdajších obydlí či bývalé cestné komunikácie.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako informuje portál Korzár, podobný stav nastal pred troma rokmi. Podľa vodohospodárov nejde o neštandardný jav, nakoľko vodné nádrže nemusia mať každý rok rovnakú vodnú hladinu. Tá sa môže pohybovať medzi jej maximálnou a minimálnou úrovňou podľa toho, ako je prevádzkovo nastavená. Domaša je v súčasnosti naplnená na zhruba 40 % svojej kapacity a do kritickej hranice chýba približne 7,5 metra.

Počas zimy, keď je prirodzene menej dažďových zrážok v povodí a do nádrže sa obvykle dostáva menej vody, postupne klesá aj výška hladiny v nádrži. Týmto spôsobom sa nádrž pripravuje na príjem vôd z topiaceho sa snehu a zvýšeného počtu zrážok v jarnom období,“ uviedol pre portál hovorca vodohospodárskeho podniku Michal Bocák.

Obyvatelia a pamätníci však majú obavy, nakoľko je tohtoročná zima veľmi suchá. Okrem zrážok však chýba aj sneh, ktorý by sa mohol po zime roztopiť a doplniť tak vodnú hladinu. Odborníci však ostávajú pokojní a argumentujú tým, že takýto stav tu už bol a zrejme v budúcnosti opäť nastane.

V prípade pretrvávajúceho suchého obdobia, ktoré sme tu už v minulosti mali a pravdepodobne aj budeme mať, to môže znamenať v krajnom dôsledku obmedzenie zabezpečovania potrieb, ako je voda pre individuálne účely, rekreáciu či rybolov,“ dodal Bocák.

Uložiť článok

Najnovšie články