V piatok 14. februára sa premiér Slovenskej republiky, Robert Fico, stretol s pápežom Františkom na audiencii v Dome sv. Marty. Počas návštevy sa slovenský premiér stretol aj s kardinálom Pietrom Parolinom, štátnym sekretárom Svätej stolice.
Ako uvádza portál Vatican News, ich stretnutie bolo popísané ako veľmi srdečné a plné vzájomného porozumenia. V rámci rozhovorov sa obe strany zamerali na dôležitosť sociálnej súdržnosti a spoločného záväzku k rozvoju týchto vzťahov.
Diskutovali o viacerých témach
Audiencia, ktorá trvala približne pol hodiny, sa konala v Dome sv. Marty z dôvodu zhoršeného zdravotného stavu pápeža. Robert Fico začal svoju návštevu o 9:00, keď sa s pápežom stretol na súkromnom rozhovore.
Po ňom nasledovala výmena darov, po ktorej sa stretnutie skončilo o 9:30. Diskusia sa podľa zverejnených informácií dotkla viacerých zásadných tém, ktoré sa týkajú stabilnosti spoločnosti, ako sú otázky antropológie, rodiny a vzdelávania.
Pápež František a slovenský premiér sa zároveň venovali aktuálnej medzinárodnej situácii, vrátane vojny na Ukrajine a vypätej situácii medzi Izraelom a Palestínou. Témou, ktorá tiež zaujala, bola vážna humanitárna kríza v pásme Gazy.
Došlo aj na výmenu darov
Na záver stretnutia pápež odovzdal premiérovi terakotové dielo s názvom Nežnosť a láska, ako aj niekoľko pápežských dokumentov, medzi ktorými boli Posolstvo za mier a zväzok venovaný ukrajinským gréckokatolíkom, ktorí čelili prenasledovaniu počas obdobia komunistickej vlády.
Premiér Fico na oplátku daroval pápežovi bronzovú sochu svätých Cyrila a Metoda, ktoré sú patrónmi európskych biskupov, a obraz slovenského umelca zobrazený anjelom strážcom, symbolizujúcim ochranu a duchovnú podporu.
Po audiencii pokračoval premiér Fico v návšteve Ríma, kde navštívil Pápežský slovenský ústav sv. Cyrila a Metoda, miesto, ktoré má pre Slovákov v Ríme veľký historický a duchovný význam. Počas pobytu mal tiež príležitosť prehliadnuť Baziliku sv. Petra a Baziliku sv. Klementa, kde je pochovaný sv. Cyril, ktorý spolu s Metodom zohrával kľúčovú úlohu pri šírení kresťanstva v strednej Európe.
Nahlásiť chybu v článku