Reprofoto: TA3

Simon Omaník sa rozhodol svojím gestom vyjadriť postoj voči Petrovi Pellegrinimu a jeho politike, najmä v súvislosti s kampaňou pred prezidentskými voľbami. 

Ešte pred niekoľkými týždňami nikto netušil, kto je Simon Omaník. Po tom, ako sa rozhodol nepodať pri preberaní ocenenia ruku prezidentovi Petrovi Pellegrinimu, sa Slovensko rozdelilo na dva tábory. Niektorí mu vyjadrovali podporu, iní ho kritizovali. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Simon Omaník bol hosťom v relácii Večer Mareka Vagoviča. V rozhovore zopakoval, že na preberaní ocenení pôvodne prezident nemal byť. Keď študentom oznámili zmenu, Simon Omaník sa rozhodol svojím gestom vyjadriť postoj voči Petrovi Pellegrinimu a jeho politike, najmä v súvislosti s kampaňou pred prezidentskými voľbami.

„V momente, keď som sa dozvedel, že sa toto ide diať (prezident odovzdá cenu, pozn. red.), tak som sa tak rozhodol,“ povedal Simon Omaník.

„Ja som nevedel, že keď tam prídeme, tak tam budú kamery,“ povedal. Tvrdí, že svoje gesto nerobil preto, aby sa stal centrom záujmu médií.

Bál sa o svoje okolie

Omaník tiež povedal, že sa po mediálnej smršti okolo jeho gesta nebál o seba, ale o svoje okolie. Na jeho školu mali lepiť plagáty, napadnúť vrátnika a tvrdí, že sa im nejakí ľudia snažili vlámať do školy. Zároveň však zdôraznil, že väčšina reakcií v jeho okolí bola pozitívna a podporujúca.

Moderátor sa ho tiež spýtal, či v budúcnosti nechce vstúpiť do politiky. „To považujem za veľmi predčasnú otázku, nebudem sa k tomu vyjadrovať, ale, no…“ povedal mladý študent s úsmevom. Mladým ľuďom, ktorí chcú odísť zo Slovenska odkázal, aby šli, ale aby na Slovensko nezabudli a urobili niečo pre to, aby sa situácia u nás zlepšila.

Rozdelil ľudí na dva tábory

Simon Omaník vyhral bronzovú medailu na Stredoeurópskej matematickej olympiáde. Študent, ktorý si v pondelok 13. januára prevzal v Prezidentskom paláci ocenenie za úspech z rúk ministra školstva Tomáša Druckera, odmietol podať ruku prezidentovi Petrovi Pellegrinimu. Svoje rozhodnutie odôvodnil tým, že s Pellegrinim hrubo nesúhlasí a myslí si, že je podvodník a klamár.

Ako pre interez uviedol politológ Radoslav Štefančík, Simonovo rozhodnutie nevidí ako problém, na druhej strane si myslí, že keď už sa niekto stretne s prezidentom, mal by mu prejaviť úctu vzhľadom na to, že ide o osobu s najvyššou mierou legitimity v štáte.

Na internete, respektíve na sociálnych sieťach, sa okamžite strhla debata o tom, či je takéto konanie akceptovateľné. Vyjadril sa aj minister vnútra Matúš Šutaj Eštok. Ten nepodanie ruky označil za „smutný symbol dnešnej doby a dôsledok opozičnej progresívnej hystérie, ktorá znevažuje každého, kto nevolí ich. Spolu s vlajkou Ukrajiny, teda štátu, ktorý je stále vo vojne, a v kontexte nedávneho atentátu na premiéra je to presný opak pôvodného významu podania ruky,“ napísal šéf Hlasu-SD.

Ku gestu mladého študenta sa vyjadrovali ľudia z celého politického spektra vrátane generálneho prokurátora Maroša Žilinku.

Uložiť článok

Najnovšie články