V noci z 12. na 13. februára došlo len pár kilometrov od slovenských hraníc k zemetraseniu, ktoré malo epicentrum na severozápade Maďarska. Zemetrasenie dosiahlo magnitúdu 2,4 a jeho účinky boli cítiť aj v blízkosti slovenských hraníc.
Podľa informácií z iMeteo, ktorý sa odvolával na maďarský portál Időkép, boli otrasy cítiť presne o 00:03 hodine v oblasti Pannonhalmy. Seizmologické observatórium Kövesligethy Radó uvádza, že hypocentrum zemetrasenia sa nachádzalo v hĺbke 13 kilometrov.
Už v minulosti sa vyskytli silnejšie zemetrasenia
Okrem toho výskumný ústav dostal niekoľko správ od obyvateľov v obci Pér, ktorí potvrdili, že zemetrasenie pocítili na vlastnej koži. Maďarskí odborníci vysvetľujú, že toto zemetrasenie sa udialo v smere severovýchod-juhozápad, v oblasti Rábaskej línie, ktorá je známa ako aktívna zóna.
Tento región je známy svojimi geologickými deformáciami. V minulosti, v rokoch 2003, 2004 a 2011 sa v tejto oblasti vyskytli silnejšie zemetrasenia s magnitúdou až 4,0, čo naznačuje, že táto tektonická zóna je stále aktívna.
Podľa odborníkov je pravdepodobné, že zemetrasenie v oblasti Pannonhalmy súvisí s nahromadením napätia medzi Jadranskou tektonickou doskou a stabilnou európskou platformou. Zaujímavé je, že maďarskí vedci vylúčili súvislosť tohto zemetrasenia s nedávnymi udalosťami v Chorvátsku alebo Grécku, kde tiež došlo k silnejším otrasom.
Nahlásiť chybu v článku