Foto: TASR (Pavol Zachar)

KDH predstavilo hneď 6 bodov, ktoré chcú do Ústavy SR doplniť.

KDH chce novelizovať Ústavu SR. Tvrdia, že nechcú jatriť rany, ale stabilizovať situáciu na Slovensku. Na tlačovej besede predstavili hneď niekoľko bodov, o ktorých teraz chcú diskutovať s politikmi aj s odborníkmi. 

Článok pokračuje pod videom ↓

„Tieto zmeny sa budú týkať viacerých oblastí, nielen kultúrno-etických otázok,“ povedal Milan Majerský počas tlačovej besedy. „Verím, že každý, kto má otvorenú myseľ a srdce, bude ochotný pristúpiť k diskusii,“ povedal Majerský.

Čo chce KDH meniť?

  1. Posilnenie členstva v EÚ a NATO – v ústave chcú upraviť proces tak, aby o členstve v EÚ a NATO nemohli rozhodnúť len politici, ale bolo nutné referendum.
  2. Vymedzenie zvrchovanosti a národnej identity – podľa nich je vhodné doplniť do ústavy interpretačnú klauzulu, aby bolo jednoznačné, že Slovenská republika má zvrchovanosť voči EÚ pri kultúrno-etických otázkach.
  3. Deti nesmú byť predmetom obchodovania – takýmto spôsobom vystupujú proti takzvanému surogátnemu materstvu, teda o vynosenie dieťaťa náhradnou matkou.
  4. Potvrdenie práv rodičov pri výchove a vzdelávaní detí – do ústavy chcú zakotviť, že rodičia majú osobitné postavenie pri výchove a vzdelávaní detí.
  5. Posielnenie právnej istoty a bezpečnosti Slovenskej republiky – táto zmena by mala obmedziť využívanie skráteného legislatívneho konania, podľa KDH dochádza k nadužívaniu tohto legislatívneho prostriedku.
  6. Posilnenie právnej istoty a bezpečnosti SR – chcú posilniť boj proti organizovanému zločinu a korupcii.

Podľa KDH je návrh zásadne odlišný od návrhu vlády. „Vládny návrh zákona hovoril o tom, že podriaďoval celé sekundárne právo, smernice, nariadenie, všetko právo Európskej únie pod Ústavu SR, je tam množstvo judikatúry,“ priblížil podpredseda hnutia Viliam Karas s tým, že vládny návrh by nás dostal do konfliktu s EÚ.

Priblížil, že návrh kresťanských demokratov nehovorí o podriadení ústavy pod tzv. sekundárne právo ani naopak. „Náš návrh len hovorí o interpretačnej výkladovej doložke v tom, že SR nikdy kompetenčne nepreniesla kultúrno-etické otázky. Vládny návrh hovoril o všetkých otázkach, o čomkoľvek, čo je v ústave, my hovoríme o kultúrno-identických otázkach,“ dodal.

Návrhy vychádzajú z priorít, ktoré hnutie predstavilo ešte v lete 2024. Odvtedy podľa Majerského diskutovali s viacerými politikmi. Návrh majú podať vo štvrtok a verí, že sa nájde 90 poslancov na jeho schválenie. „Náš návrh ústavných zmien nie je podmienený ideologicky, je vytvorený znalostne a jeho hlavným princípom je uložiť veci na svoje miesto,“ uzavrel poslanec KDH Ján Horecký.

Uložiť článok

Najnovšie články