Podvody v dnešnej dobe nemusia byť na prvý pohľad zjavné. Aj autorovi tohto článku nedávno prišla SMS, ktorá na prvý pohľad vyzerala ako od kuriérskej služby. V poslednej chvíli si však všimol niekoľko znakov, vďaka ktorým odhalil, že šlo o podvod. Táto SMS chcela, aby človek klikol na link – cieľom bolo pravdepodobne vylákanie peňazí. Všimol si tiež preklepy, aj tie môžu byť znakom, že ide o podvod.
Rozhodli sme sa preto spísať niekoľko podobných podvodov či scamov, ktoré kolujú Slovenskom počas posledných týždňov. Okrem spomínaných SMS od údajnej kuriérskej spoločnosti upozorňujú na podvody aj štátne inštitúcie.
Sociálna poisťovňa upozorňuje občanov na podvodné esemesky, ktoré začali kolovať v posledných dňoch. Tieto správy sa tvária ako oficiálne oznámenia o ponuke sociálnych dávok, no v skutočnosti ide o pokus o podvod. Pozor aj na vlnu telefonátov v mene Národnej banky Slovenska. Overte si, komu poskytujete citlivé informácie.
Sociálna poisťovňa varuje pred kliknutím na priložené odkazy, ktoré môžu viesť k zneužitiu osobných údajov. „Nikdy nevyplňujte žiadne osobné údaje, ktoré by ste mohli získať prostredníctvom týchto správ. Môže ísť o pokus o získanie citlivých informácií, ktoré by následne mohli byť zneužité,“ upozorňuje.
Ak máte pochybnosti o svojich nárokoch na sociálne dávky, inštitúcia odporúča obrátiť sa priamo na pobočky Sociálnej poisťovne alebo využiť Informačno-poradenské centrum, ktoré je k dispozícii počas pracovných hodín. Kontakty nájdete na oficiálnej stránke poisťovne TU.
Národná banka Slovenska varuje pred podvodnými telefonátmi
Národná banka Slovenska (NBS) zaznamenala novú vlnu telefonátov, v ktorých sa podvodníci vydávajú za jej zamestnancov. Pod zámienkou overenia údajov na bankových účtoch alebo zrušenia účtu žiadajú citlivé informácie. „NBS nikdy netelefonuje klientom komerčných bánk a nežiada osobné údaje,“ upozorňuje banka.
Podvodníci sa často predstavujú rôznymi menami, ako napríklad „Peter Martin“, a už pri prvom kontakte majú niektoré informácie o oslovenej osobe, čím sa snažia získať jej dôveru. Mená, pod ktorými vystupujú, sa môžu v čase meniť. Prihovárala sa už aj podvodníčka – žena s východoslovanským prízvukom. Ak dostanete podobný telefonát, okamžite ukončite hovor a neposkytujte žiadne osobné údaje.
Ak ste už podvodníkom poskytli citlivé informácie, okamžite kontaktujte svoju banku a nahláste to polícii.
Nahlásiť chybu v článku