Foto: TASR (Jaroslav Novák, Pavel Neubauer)

Branislav Ondruš žiada úplné stiahnutie návrhu z dielne envirorezortu.

Zo strany Hlas-SD sa ozýva ďalší nespokojný člen. Tentoraz ide o europoslanca Branislava Ondruša, ktorý sa kriticky vyjadril k zámeru prečerpávacej vodnej elektrárne, ktorú zverejnil minister životného prostredia Tomáš Taraba. Ondruš žiada úplné stiahnutie celého zámeru.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako tvrdí v pripomienke, prekáža mu nielen krátky čas vyhradený na pripomienkovanie zámeru, ale aj porušenie predpisov pre posudzovanie investícií a nesúlad s právom Európskej únie.

Je proti

Upozornil tiež, že skrátenie pripomienkového konania je účelovým porušením smernice na prípravu a predkladanie materiálov na rokovanie vlády, keďže sa so sprevádzkovaním elektrárne počíta až od roku 2035.

Envirorezort podľa neho tiež neodôvodnene vynechal zverejnenie informácie o príprave materiálu, schválenie materiálu v rámci rezortu životného prostredia, predbežné pripomienkové konanie i konzultácie s podnikateľskými subjektmi.

„Nedôvodným skrátením pripomienkového konania zároveň došlo k výraznému obmedzeniu možnosti dotknutej verejnosti zapojiť sa doň, čím predkladateľ nerešpektuje ani článok 45 Ústavy Slovenskej republiky. Pokiaľ ide o ústavou garantované práva, respektíve postavenie, predkladateľ svojím postupom ignoruje aj ústavné postavenie a z neho vyplývajúce práva samospráv,“ píše.

O čo ide?

Na Podpoľaní má vyrásť prečerpávacia vodná elektráreň. Materiál s názvom „Návrh na určenie investičného projektu ‚Prečerpávacia vodná elektráreň Málinec‘ za strategickú investíciu“ sa minulý utorok objavil v takzvanom pripomienkovom konaní.

Minister životného prostredia Tomáš Taraba na pripomienkovanie vyčlenil päť dní. Dotknuté obce ani samosprávny kraj o pripravovanom projekte podľa ich slov nevedeli.

Foto: SITA (Milan Illík)

Označením elektrárne za strategickú investíciu štát získava predkupné právo na pozemky a prípravné práce môže začať robiť aj bez súhlasu majiteľov. To by mohlo znamenať, že dotknuté obce budú „zabraté“ a môžu skončiť pod vodou. Podobný postup sa uplatňuje napríklad pri stavbe diaľnic, kedy štát môže pozemky vyvlastniť.

Minister Taraba na tlačovej konferencii i v statusoch na facebooku uviedol, že výstavba sa dotkne „piatich chatiek a jedného družstva“. Starosta obce Látky Mário Kubiš, ktorá patrí do dotknutého územia, však pre interez uviedol, že ide o mylnú informáciu.

„Je tam päť rodinných domov, kde žijú ľudia, desať alebo 12 nehnuteľností, či dokonca až 15, čo sú chatky. Nachádza sa tam aj jedno družstvo. V blízkosti je aj cintorín, ktorý môže, ale nemusí byť zasiahnutý,“ povedal.

Uložiť článok

Najnovšie články