Ilustračná foto: Pixabay

Spôsob, akým sa suší bielizeň, môže byť naozaj dôležitý.

Ak sa bavíme o domácich prácach, tak vo všeobecnosti to nie sú tie najobľúbenejšie činnosti. Aj keď sporadicky môžeme nájsť ľudí, ktorí majú dokonca radi vysávanie či umývanie riadu, nájsť niekoho, kto si užíva vešanie opranej bielizne na sušiak, môže byť ešte náročnejšie. Ale táto, povedzme, jednoduchá činnosť, môže predstavovať vo vašej domácnosti aj potenciálne riziko. 

Článok pokračuje pod videom ↓

A týka sa to najmä takýchto období, aké máme v súčasnosti. Mokré oblečenie na sušiaku totiž môže v nedostatočne vetraných priestoroch spôsobovať rast plesní a tie tak môžu negatívne vplývať na vaše zdravie, upozorňuje vo svojom článku na portáli The Conversation Rebecca Drummondová, dekanka na univerzite v Birminghame, ktorá sa zaoberá imunológiou a imunoterapiou.

S viditeľnou plesňou sa stretol azda už každý z nás. Na stenách sa tvoria čierne či zelené škvrny a vzduchom sa šíri stuchnutý zápach. Ak takéto niečo máte vo svojom domove, určite to neignorujte, lebo dlhodobé vystavovanie sa plesniam môže mať vážne a negatívne dôsledky na zdravie.

Šťastím je, že náš imunitný systém dokáže s plesňami dobre bojovať. Špecifické biele krvinky — makrofágy sa nachádzajú v pľúcnych alveolách a okamžite útočia na všetko, čo vdýchnete, čo sa môže pokladať za škodlivé, a to vrátane plesní, ktoré sa vo forme spórov šíria vzduchom.

Foto: unsplash

Ak je ale imunitný systém človeka oslabený, pleseň môže napadnúť dýchacie cesty a spôsobovať vážne zdravotné problémy. Samozrejme, existujú aj lieky, ktoré proti takejto plesni bojujú, no ak sa diagnóza určí neskoro, prípadne ak má pacient pridružené ochorenia ako je astma či chronická obštrukčná choroba pľúc a podobne, môže to končiť až smrťou.

Sušenie bielizne v interiéri

Pri sušení bielizne treba zabezpečiť pravidelné vetranie, aby vlhkosť odchádzala. Prúdenie vzduchu zabraňuje vzniku plesní a tiež bielizeň rýchlo vyschne. Je pochopiteľné, že v lete je vetranie jednoduchšie ako v zimných mesiacoch, no aj v takom prípade by ste mali na chvíľu oželieť komfort tepla a skúsiť aspoň nárazové, niekoľkominútové vetranie.

Dobré je tiež zabezpečiť si do domácnosti vlhkomer a kontrolovať úroveň vlhkosti vzduchu. Tá by nemala presahovať viac než 60 %.

Okrem vetrania je tiež dobrou radou neprať a nesušiť veľké množstvo bielizne naraz a bielizeň pred vyvešaním dobre odstrediť. Ak ani toto nezaberá, môžete zvážiť tiež investíciu do sušičky alebo do vyhrievaného sušiaka. Ďalšou možnosťou je zabezpečenie si odvlhčovača vzduchu.

V prípade leta je vhodné využiť sušenie v exteriéri či na balkóne, ak ho máte.

Ilustračná foto: Unsplash

Pozor na plesne

Niektoré domácnosti sú vlhké aj bez toho, aby bielizeň bola sušená vo vnútri. V takom prípade tento stav nehnuteľnosti nie je dobré ignorovať a treba pátrať po príčine. Síce odvlhčovače môžu pomôcť a existujú tiež prípravky, ktoré likvidujú pleseň, to sú len dočasné opatrenia, ktoré problém neriešia.

Ak ste nájomca, požadujte od majiteľa nehnuteľnosti, aby sa problém okamžite vyriešil, keďže vlhká nehnuteľnosť prakticky automaticky znamená, že vo vzduchu sa nachádzajú spóry plesní, pričom samotná pleseň nemusí byť ani viditeľná. Bývanie v takej nehnuteľnosti potom nevyhovuje hygienickým štandardom.

Docentka upozornila aj na smutný prípad batoľaťa Awaab Ishak, ktoré v Anglicku zomrelo v decembri v roku 2020 na následky ťažkého respiračného ochorenia v dôsledku vystavenia veľkému množstvu spórov plesní pochádzajúcich z vlhkosti v byte.

Iná vec je, ak je vo vašej nehnuteľnosti príliš suchý vzduch. Ak je vlhkosť vzduchu nižšia ako 40 %, môže to viesť k suchým slizniciam a dráždivým prejavom. V takom prípade pomôže naopak zvyšovanie vlhkosti rôznymi spôsobmi, najideálnejší na to je zvlhčovač vzduchu.

Uložiť článok

Najnovšie články