Foto: Expo Osaka 2025, z portálu Cabinet Office, Government of Japan

Takýmto spôsobom vás privíta tohtoročné EXPO, ikonická medzinárodná výstava priemyslu a kultúry.

Renomovaná výstava EXPO 2025 bude v Osake, v regióne Kansai. Súčasťou výstavy bude niekoľko nových štruktúr, ktoré podporia myšlienku rozvoja architektúry. A za tú najviac monumentálnu môžeme jednohlasne označiť projekt, na ktorého výstavbe sa dnes usilovne pracuje.

Článok pokračuje pod videom ↓

Pavilónový areál z východnej Ázie dostal prezývku „Veľký kruh“. Za nápadom stojí japonský architekt Sou Fudžimoto, ktorý je známy jemnými svetelnými štruktúrami a priepustnými krytmi. Ako informuje oficiálny vládny portál japonského Úradu pre styk s verejnosťou, projekt je uznaný ako jedna z najväčších drevených stavieb na svete.

Podľa japonského portálu EXPO 2025, na vízii sa pracuje roky, pričom perspektíva prstencového projektu bola aktualizovaná v nákrese v roku 2022.

Veľký pavilón s monumentálnym podpisom

Masívna stavba bude mať prstencový tvar, obvod zhruba dva kilometre a zaberie 60-tisíc metrov štvorcových. Jej výška bude 12 až 22 metrov, vnútorný priemer asi 615 metrov a šírka 30 metrov.

Šialený návrh rastie na umelom ostrovčeku Jumešima (v preklade ako „ostrov snov“).

„Ľuďom umožní voľný pohyb. Vyznačuje sa hlavnou prietokovou líniou, ktorá zabraňuje preťaženiu a slúži ako úkryt pred dažďom, vetrom či slnkom. Táto okružná trasa je navrhnutá tak, aby vzbudila zvedavosť. Navodzuje otázku, čo leží za ňou,“ opísal monument renomovaný architekt.

Drevostavba sa bude rozliehať vedľa mora Seto, pričom návštevníci si budú užívať „výhľad na pokojné vody vnútrozemského mora pri západe slnka a panoramatické výhľady na Osaku a Kobe.“

Foto: Profimedia

Projekt svojou osobnosťou podporí symbolickú lásku Japoncov v používaní dreva na výstavbu, ktorou je krajina historicky a kultúrne známa. Z dôvodu mnohých zemetrasení a častých zmien hlavného mesta v ranej histórii, boli totiž budovy v Japonsku akýmsi „spotrebným“ tovarom. Neraz došlo k presunu celého mesta do iného regiónu, pričom Japonci dokázali pomocou dreva budovať metropolitné centrá v rámci niekoľkých rokov.

Drevostavba tak oslávi nielen snahu o udržateľnú budúcnosť, bude zároveň akýmsi podpisom samotnej krajiny a bude slúžiť ako zásnubný prsteň Japoncov pre svetovú udalosť.

EXPO 2025 spája superinteligentnú spoločnosť s našou budúcnosťou

Ako informuje oficiálna stránka EXPO 2025 Slovákov, ústrednou témou tohtoročnej výstavy bude „Vytváranie spoločnej budúcnosti pre naše životy“.

EXPO 2025 začína 13. apríla 2025 a bude trvať až do 13. októbra, čo znamená, že návštevníci sa budú môcť pokochať technológiou a kultúrou celkom 184 dní.

Foto: Profimedia

„Pramení zo snahy o prechod k superinteligentnej spoločnosti integrujúcej najmodernejšie technológie do riešenia aktuálnych výziev. Koncept, označený tiež ako Spoločnosť 5.0 (angl. Society 5.0), predstavila japonská vláda už v roku 2016 a zameriava sa na integráciu umelej inteligencie, Big Data a Internetu vecí (IoT) do riešenia významných sociálnych výziev, ktorým čelí nielen Japonsko, ale aj celý svet.“

Na tohtoročnom EXPO 2025 OSAKA sa zíde 160 krajín a 9 medzinárodných organizácií. Čo sa týka Slovenska, aj to bude mať na svetovej výstave svoje zastúpenie.

„Celej filozofii EXPO 2025 Osaka sú tak prispôsobené aj tematické týždne slovenskej expozície, ktoré vyzdvihujú významný príspevok Slovenska k podpore životného prostredia, inovácií a perspektívnych odvetví, k zachovaniu dedičstva a kultúrnej identity, športového a umeleckého ducha, rozmanitosti a jedinečnosti,“ informuje EXPO 2025 podľa oficiálneho stanoviska.

Uložiť článok

Najnovšie články