Ilustračné zábery: TASR/Adriána Hudecová, Unsplash

Rozdiel medzi odchodným a odstupným je zásadný, akú sumu dostanete je tiež podmienené tým, akou formou pracovný pomer ukončíte.

Strata práce býva často stresujúcou udalosťou, a to či už ide o výpoveď zo strany zamestnávateľa, alebo o vlastnú iniciatívu. O to horšie je, že Slováci niekedy nevedia, na čo majú nárok a ak ich výpoveď zastihne nepripravených, vedia prísť o pekné peniaze. Aký je rozdiel medzi odstupným a odchodným, a kedy vám na peniaze vzniká nárok?

Článok pokračuje pod videom ↓

Počas posledných mesiacov sa hovorí o konci niektorých firiem na Slovensku i vo svete. Pomerne často sa skloňuje možné prepúšťanie. Práve preto by si všetci ľudia mali byť vedomí svojich práv.

Pokiaľ sa zamestnávateľ rozhodne prepustiť vás, máte v mnohých prípadoch nárok na štedré odstupné. Nemusíte pritom podpísať dohodu o ukončení pomeru, ak sa vám podmienky nepáčia, jednoducho ju nepodpíšete.

Zamestnávateľ síce nepotrebuje váš súhlas na to, aby vám dal výpoveď, no musí uviesť dôvod – inak je takáto výpoveď neplatná, upozorňuje Pracujúca chudoba.

Odchodné vs. odstupné

Na odchodné majú nárok len tí zamestnanci, ktorí odchádzajú do dôchodku. V tomto prípade ide o odmenu za celú kariéru takéhoto zamestnanca. Získať ho môžete, ak vám vznikol nárok na starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok (pri poklese schopnosti viac ako 70 %), prípadne ak vám bol priznaný predčasný starobný dôchodok.

Výšku odchodného definuje Zákonník práce, ide o priemerný mesačný zárobok zamestnanca. Zamestnávateľ sa vám však môže rozhodnúť dať viac.

Ak sa vám končí pracovný pomer, na odstupné máte nárok iba v určitých situáciách. Napríklad, ak sa ruší celá firma, alebo jej časť. Ak sa sťahuje do iného miesta a vám to nevyhovuje, stali ste sa po organizačných zmenách nadbytočným, alebo ste podľa lekárskeho posudku stratili spôsobilosť doterajšiu prácu vykonávať. Aby ste vedeli, aké odstupné sa vás týka, treba si pozrieť  § 76 Zákonníka práce.

V akom prípade dostanete odstupné?

Odstupné je pri výpovedi možné získať len vtedy, ak váš pracovný pomer trval minimálne 2 roky. Avšak čím dlhšie trval, tým je suma vyššia.

To isté platí v prípade, ak pomer ukončíte dohodou – čím viac ste odpracovali, tým viac peňazí získate.

V každom prípade vždy zvážte, čo podpíšete. Vždy máte právo premyslieť si, či sa so zamestnávateľom chcete dohodnúť a máte právo naštudovať si, čo vám zo zákona prináleží.

Ak pracovný pomer ukončíte dohodou a odpracovali ste:

    • 1 až 2 roky, máte nárok na priemernú mesačnú mzdu,
    • 2 až 5 rokov, mali by ste dostať dvojnásobok priemernej mesačnej mzdy,
    • 5 až 10 rokov – dostanete trojnásobok,
    • 10 až 20 rokov – ujde sa vám štvornásobok,
    • viac ako 20 rokov, máte nárok na päťnásobok.

Ak pracovný pomer ukončíte výpoveďou a odpracovali ste:

    • do 2 rokov, nemáte nárok na odstupné,
    • 2 až 5 rokov, mali by ste dostať priemernú mesačnú mzdu,
    • 5 až 10 rokov, dvojnásobok mzdy
    • 10 až 20 rokov, trojnásobok mesačnej mzdy,
    • viac ako 20 odpracovaných rokov pôjde o štvornásobok priemernej mesačnej mzdy.
Uložiť článok

Najnovšie články