Vedecké novinky z astronómie - záhadné štruktúry na Marse.

Foto: ESA / TGO / CaSSIS / NASA / JPL / MSSS / Murray Lab.

Vedci na povrchu červenej planéty skúmali tisícky záhadných štruktúr, ktoré by mohli odpovedať na jednu z najväčších otázok dnešného vedeckého sveta.

Útvary svojou rozlohou pripomínajú americký štát Texas. Ich analýzu mohli vedci uskutočniť vďaka snímkam s vysokým rozlíšením priamo z Európskej vesmírnej agentúry (ESA) a Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA). 

Článok pokračuje pod videom ↓

Vzhľad viac ako 15-tisíc kopcovitých štruktúr, ktoré sa podľa CNN týčia na úseku nížin Marsu s názvom Chryse Planitia, vedci prirovnali k známym horám Monument Valley na hraniciach amerických štátov Arizona a Utah.

Už dlho sa zaujímajú o geologické vlastnosti netradičných útvarov na červenej planéte.

Nová analýza snímok a údajov z NASA a ESA teraz naznačila, že vysvetlením pre výrazné rozdiely medzi severnou a južnou pologuľou planéty môže byť erózia spôsobená vodou z dávnej histórie.

Vedecké novinky z astronómie - záhadné štruktúry na Marse.
Foto: McNeil, J.D., Fawdon, P., Balme, M.R. et al.

S výsledkami analýzy sa vedci podelili 20. januára vo vedeckom časopise Nature Geoscience.

Vrstvy mohli vzniknúť pôsobením vody na horninu

Podľa vedcov môže práve existencia záhadných kopcovitých útvarov poukazovať na to, že povrch planéty prešiel významnou zmenou vďaka niekdajšej vode na jej povrchu.

Podobne ako Monument Valley, aj marťanské pahorky by podľa analýzy mohli byť zvyškami pradávnych vysočín, ktoré voda pred 4 až 3,8 miliardami rokov odplavila a opotrebovala.

Vrstevnaté ložiská podľa štúdie obsahujú ílovité minerály, ktoré vznikli pôsobením vody na horninu. Ako píše Sci News, tieto vrstvy sa zároveň vyskytujú medzi neílovými vrstvami. Ich štúdia pre vedcov vytvára časovú os všetkých geologických procesov v oblasti.

Vedecké novinky z astronómie - záhadné štruktúry na Marse.
Foto: McNeil, J.D., Fawdon, P., Balme, M.R. et al.

Hoci existujú dôkazy naznačujúce, že na Marse kedysi existovala voda v rôznych podobách, podľa vedúceho štúdie Joea McNeila je ťažké povedať, aký druh vodného útvaru spôsobil eróziu.

„Každá kopa sa skladá zo série vrstiev a každá z nich nám môže odhaliť časť histórie,“ prezradil. „Najstaršie vrstvy, ktoré sú najnižšie, tvorí hornina stará štyri miliardy rokov. Pre geológa je pohľad na tieto vrstvy ako otáčanie strán v knihe – každá rozpráva svoju vlastnú časť príbehu.“

Podľa vedca budú práve tieto útvary „hlavným miestom pre budúce misie zamerané na výskum toho, či Mars niekedy mal oceán a či tam mohol existovať život.“

Ako nakoniec dodáva, pre nedostatok platňovej tektoniky môže Mars slúžiť aj ako model pre štúdium ranej Zeme. „Veľká časť jeho starovekej geológie je stále na mieste.“

Uložiť článok

Najnovšie články