lifehack.org

Veda nás každodenne prekvapuje s novými závermi a teóriami, ktoré sa jej podarí potvrdiť. Inak tomu nie je ani v tomto prípade. Psychológovia totiž našli veľmi úzky vzťah medzi úzkosťou a inteligenciou. Ako to teda je?

Možno ste si všimli, že keď nad vecami priveľmi premýšľate, začnete sa obávať toho, ako to celé dopadne. Z tejto skúsenosti by sme mohli povedať, že priveľa premýšľania vyvoláva v človeku úzkosť. A ono to v skutočnosti naozaj je veľmi podobne. Psychológovia totiž odhalili silné spojenie medzi úzkosťou a inteligenciou človeka.

Článok pokračuje pod videom ↓

Výskumy potvrdili, že priveľa rozmýšľania skutočne zvyšuje úzkosť človeka. Vedci hovoria, že ľudia, ktorí pociťujú úzkosť, majú zvýšenú aktivitu v mozgu v mieste, kde je uložené centrum vnímania ohrozenia. Strach a úzkosť teda posilňuje myslenie a vynaliezavosť. Je to prirodzený proces. Keď je človek v akomkoľvek ohrození, alebo má strach, mozog chce tento problém rýchlo vyriešiť.

youth-time.eu
youth-time.eu

Ľudia, ktorí často pociťujú úzkosť alebo strach, sú teda vo výhode. Neustále totiž udržujú svoj mozog v strehu a aktivite. Ten musí vymýšľať, ako riešiť jednotlivé problémy, ktoré môžu byť často vymyslené iba v hlave daného človeka. Aj keď si zrejme poviete, že týmto negatívnym pocitom je lepšie vyhnúť sa, pamätajte, že takáto aktivita vášho mozgu vás pripraví, nech sa v budúcnosti deje čokoľvek.

mindmatters.hk
mindmatters.hk

Tieto závery boli publikované v roku 2015, no nejedná sa zďaleka o jedinú štúdiu, ktorá sa zaoberá vzťahom medzi úzkosťou, mozgom a inteligenciou. V roku 2012 sa izraelskí vedci pustili dokonca do sociálneho experimentu na 80 študentoch. Tí si celý čas mysleli, že prišli testovať nový počítačový softvér. Namiesto softvéru ale každý na počítači spustil falošný počítačový vírus a každý zo študentov dostal za úlohu vyhľadať IT pracovníka. Na ceste do IT centra im však vedci prichystali mnoho prekážok.

Výsledky experimentu dokázali, že študenti, ktorí úspešne našli IT technika, pociťovali najvyššie hladiny úzkosti. Tí, ktorí pracovníka IT nenašli, ale stroskotali na nejakej prekážke, mali hladinu úzkosti nižšiu. Záver tohto experimentu teda znie: úzkosť robí človeka dokonalejším tvorom. Strach nás totiž posúva dopredu a čím viac ho pociťujeme, tým viac chceme veci dotiahnuť do konca, aby sme tak daný problém vyriešili.

lifehack.org
lifehack.org
interez.sk (Lukáš M.), lifehack.org
Uložiť článok

Najnovšie články