Situácia na Slovensku je vážna. Vykazuje známky cieleného organizovania eskalácie napätia s cieľom stupňovať prejavy nesúhlasu a ísť až za hranicu pokojných mierumilovných protestov a pokračovať v ďalších nátlakových akciách.
Po rokovaní štvrtkovej Bezpečnostnej rady SR o tom informoval prezident SR Peter Pellegrini. Tvrdí, že ak by situáciu nepovažoval za vážnu, tak by bezpečnostnú radu nezvolával.
Pellegrini ďalej dodal, že vláda dostala úlohu od Bezpečnostnej rady SR, aby na nasledujúce rokovanie pripravila návrh opatrení k stabilizácii situácie na Slovensku v súvislosti so správou Slovenskej informačnej služby.
Prezident aktuálne neočakáva vyhlásenie výnimočného stavu na Slovensku. Vyplýva to z jeho vyjadrenia po rokovaní štvrtkovej Bezpečnostnej rady SR k správe Slovenskej informačnej služby.
„Právo na protest je nedotknuteľné,“ povedal. Podľa neho ale musia byť protesty pokojné. Podľa neho SIS sleduje len ľudí, ktorí „vykazujú podozrivé chovanie“.
Pellegrini povedal, že v politike je už dlho a nezvykne konať panicky, avšak z informácií, ktoré mu poskytla SIS v stredu na rokovaní v sídle spravodajskej služby, bolo podľa neho nevyhnutné, aby sa dnes zišla Bezpečnostná rada v širšom formáte. Zdôraznil, že nikdy nespochybňoval právo občanov vyjadriť svoju nespokojnosť demonštráciou či štrajkom, každý protest však musí byť v medziach zákona.
„Žiaľ, na základe informácií, ktoré bezpečnostné zložky prezentovali celému vedeniu štátu, už dnes nemôžem povedať, že niektoré aktivity, ktoré sa konajú, respektíve sa chystajú, majú známky len nejakého spontánneho prejavu nespokojnosti občanov na nejaký spoločenský jav alebo konkrétnu udalosť,“ uviedol.
Podľa jeho slov sú preukázané informácie, že za protestmi je „štruktúra osôb a organizácií a aj príslušné finančné toky, ktoré potvrdzujú, že ide o cielene riadenú skupinu ľudí, ktorí sa medzi sebou koordinujú“.
Dodal, že je tu záujem niekoho, kto chce tieto protesty zneužiť a pokúsiť sa zmeniť politické pomery na Slovensku inak ako v demokratických voľbách.Zároveň ubezpečil, že na základe dnes prijatého uznesenia na Bezpečnostnej rade nejde nikto zatvárať ľudí ani im zakazovať zúčastňovať sa na protestoch.
Protesty musia byť bezpečné
Dodal, že všetci účastníci dnešnej rady v uznesení zároveň potvrdili jasné ukotvenie Slovenska v Európskej únii a NATO a nikto sa od tejto zahraničnopolitickej orientácie nebude odkláňať. „Pokiaľ si občania SR zachovajú rozvahu a budú svoje protesty a svoj nesúhlas s čímkoľvek v tomto štáte prejavovať mierumilovne, v zmysle ústavy a zákonov, tak môžeme fungovať ďalej,“ poznamenal Pellegrini.
Ak by protesty prekročili hranice demokratického spôsobu prejavovania nesúhlasu, vláda musí byť podľa neho schopná garantovať chod Slovenskej republiky a zabrániť ataku na ústavné zriadenie.
S cieľom zabrániť pokusom vyprovokovať nejaký násilný čin, ktorý by situáciu ďalej eskaloval, je podľa neho povinnosťou bezpečnostných zložiek postarať sa o bezpečnosť protestujúcich a zabrániť stretom dvoch názorových táborov.
Výnimočný stav podľa neho nie je potrebné vyhlásiť. Vláda má na najbližšie zasadnutie Bezpečnostnej rady priniesť návrh opatrení s cieľom posilniť bezpečnosť.
Nahlásiť chybu v článku