Ilustračná foto: NASA/CXC/Stanford/I. Zhuravleva et al., Public domain, via Wikimedia Commons

Vedci objavili v Mliečnej ceste niečo záhadné.

Vedci sú zmätení objavom dvoch zvláštnych ľadových objektov v Mliečnej ceste. Mohli by byť úplne novým typom hviezd. Ich existenciu však nedokáže vysvetliť ani jedna zo známych definícií, sú teda absolútnou záhadou.

Článok pokračuje pod videom ↓

Záhadu nevedia rozlúsknuť

Ako informuje web Science Times, zvláštne objekty si ako prvý všimol v roku 2021 japonský výskumník Takashi Shimonishi a jeho tím z Niigata University. Mysleli si, že by mohlo ísť o husté gule plynu, ktoré sa podobajú buď novovznikajúcim hviezdam, alebo hustým oblakom. Tieto objekty však nezodpovedajú žiadnym známym teóriám o vzniku hviezd. Vedci sa preto domnievajú, že by mohlo ísť o niečo úplne nové.

Podľa Mail Online boli objekty za pomoci teleskopu zachytené ešte v roku 2006. Teleskop však v tom čase ešte nemal dostatočné rozlíšenie na to, aby si odborníci uvedomili, že ide o niečo nezvyčajné. Nedávno tím využil zábery z observatória v Čile. Záhadu to však nevyriešilo, ba práve naopak, ešte viac ju prehĺbilo.

Celá vedecká komunita je zvedavá

Napriek tomu, že sú objekty podobné, nachádzajú sa v Galaxii na rôzne vzdialených miestach. Je preto veľmi málo pravdepodobné, že by boli príbuzné. Obe ľadové gule sú od jedného do desaťnásobku veľkosti našej Slnečnej sústavy, čo je v porovnaní s inými plynnými mrakmi relatívne málo.

Podobne ako hviezdy vyžarujú infračervené žiarenie, ale ich vysoký obsah ľadu a izolovanosť od oblastí, kde sa bežne tvoria hviezdy, z nich robia záhadu. Aj pre Shimonishiho je náročné presne popísať vlastnosti objavených objektov. Sú dostatočne chladné na to, aby obsahovali ľad, no vyžarujú žiarenie ako hviezda. Ide o kombináciu vlastností, ktoré vyvolali údiv a záujem celej vedeckej komunity.

Uložiť článok

Najnovšie články