Rover Curiosity skúma Mars už od roku 2012. Za ten čas nám odhalil veľké množstvo tajomstiev o tejto červenej planéte a zdá sa, že s nimi ani po 13 rokoch neprestáva. Najnovšie prichádza so silným dôkazom toho, že sa tu v minulosti nachádzala voda v tekutom stave.
Dávnoveké jazero s tekutou vodou
Ak sa v tomto prípade bavíme o minulosti, tak tá je tu poriadne vzdialená, no vedci v novej štúdii publikovanej v časopise Science Advances prichádzajú s objavom, na základe ktorého odhadujú, že pred 3,7 miliardami rokov bolo na Marse v oblasti krátera Gale jazero s tekutou vodou.
Ako píšu vedci v tlačovej správe, rover našiel na skalách zachované stopy po vlnách v piesku. Tie vznikajú pohybom plytkej vody, ktorú poháňa vietor. Takéto vlnky si pod vodou môžete pritom všimnúť aj vy, keď budete na brehu jazera či mora v plytkej vode.
„Tvar týchto vlniek mohol vzniknúť len pod vodou, na ktorú pôsobil vietor,“ uviedla hlavná autorka štúdie Claire Mondrová.
Mohol tu byť život
Tieto vlny sú jedným z najjasnejších indikátorov toho, že na Marse bola voda v tekutom stave. Keďže na základe analýz vlny vznikli pred 3,7 miliardami rokov, vedci uvažujú, že v tom čase musela byť atmosféra a hlavne klimatické podmienky na Marse dostatočne teplé a vhodné na to, aby tu vôbec mohla voda v tekutom skupenstve existovať.
Síce sú vlnky malé, majú len 6 milimetrov na výšku a sú od seba vzdialené približne 5 centimetrov, i tak sa počítačovými modelmi dalo zistiť aj niečo o jazere. To muselo byť plytké, s hĺbkou menšou než dva metre.
Tento objav podporuje šance, že na Marse mohol existovať v minulosti život, aspoň na mikrobiologickej úrovni. Avšak na jednoznačné potvrdenie tejto teórie si ešte budeme musieť počkať.
Nahlásiť chybu v článku