Ilustračná foto: Unsplash

V priebehu minulého týždňa ceny ropy výrazne vzrástli, pričom najsilnejší rast nastal v piatok.

Ceny pohonných látok v úvode januára pokračovali v raste, nie však tak dynamicky ako na prelome rokov. Oproti rovnakému obdobiu minulého roka boli ceny vyššie o 2 % až 3,1 %. Spotrebiteľské ceny benzínov sa držia na najvyšších hodnotách za posledný polrok, diesel je najdrahší od júla 2024.

Článok pokračuje pod videom ↓

V piatok o tom informoval Štatistický úrad (ŠÚ) SR. Motorová nafta sa v 2. týždni tohto roka predávala za 1,514 eura za liter, medzitýždenne zdražela o 0,5 centa. Cena 98-oktánového benzínu vzrástla o desatinu centa na 1,767 eura a cena 95-oktánového benzínu sa zvýšila o rovnakú sumu na 1,563 eura.

Zdražovanie rôznych druhov palív a plynárenských produktov

Skvapalnený ropný plyn (LPG) medzitýždenne zdražel o 0,3 centa na 0,771 eura za liter. Naopak, cena skvapalneného zemného plynu (LNG) klesla o 2,1 centa na 1,694 eura za kilogram. Cena stlačeného zemného plynu (CNG) sa oproti predchádzajúcemu týždňu nezmenila, ostala na úrovni 1,631 eura za kilogram.

Z alternatívnych pohonných látok počas 2. týždňa sa bioLNG predával za 2,327 eura za kilogram, keď medzitýždenne zlacnel o 1,3 centa. Vodík bol na úrovni 21,6 eura za kilogram a cena elektrickej energie, slúžiaca na nabíjanie elektromobilov, mala hodnotu 0,41 eura za 1 kWh (pri rýchlosti nabíjania AC).

Foto: Štatistický úrad SR

Ceny pohonných látok boli počas 2. týždňa nového roku vyššie ako pred rokom. Nafta medziročne zdražela o 2 %, 95-oktánový benzín o 2,4 % a 98-oktánový benzín o 3,1 %. Cena plynu LPG bola medziročne vyššia o 9,2 %, LNG o 8,3 %, bioLNG o 2,3 % a cena plynu CNG bola oproti rovnakému obdobiu minulého roka vyššia o 1,9 %.

Vplyv sankcií a dopytu na ceny pohonných látok

Ceny pohonných látok budú v dôsledku sankcií naďalej rásť. Výmena administratívy v Spojených štátoch by však mohla zmierniť napätie na trhu. Krátkodobo ceny pohonných látok pravdepodobne zostanú pod tlakom rastu. Uviedol to v piatok analytik finančných trhov zo spoločnosti XTB Marek Nemky.

Foto: Štatistický úrad SR

„Rast cien bol spôsobený najmä oznámením novej vlny sankcií proti Rusku, jeho firmám a tieňovej flotile tankerov. Tieto tankery napriek sankciám doteraz dokázali prepravovať ruskú ropu za cenu nad stanoveným limitom 60 dolárov (58,41 eura) za barel (159 litrov). Spojené štáty zaviedli sankcie na 183 nových lodí, čo znamená, že už viac ako tretina lodí tieňovej flotily čelí obmedzeniam,“ uviedol Nemky.

Čína bude musieť hľadať alternatívnych dodávateľov ropy

Vysvetlil, že sankcie v súčasnosti zasiahli lode, ktoré zabezpečovali asi štvrtinu celkového ruského exportu ropy, pričom väčšina z nich smerovala do Indie a Číny. Čína tak podľa neho bude musieť hľadať alternatívnych dodávateľov, pravdepodobne z Blízkeho východu. Taktiež môže dočasne znížiť dovoz ropy a využiť vlastné zásoby, ak by aktuálne ceny považovala za príliš vysoké.

Rast cien podľa analytika podporuje aj zvýšený dopyt po rope v úvode roka. Podobný vývoj bol podľa neho zaznamenaný aj pri veľkoobchodných cenách pohonných látok v Rotterdame, ktoré v posledných dvoch týždňoch výrazne vzrástli. „Tento nárast sa zatiaľ neodrazil v spotrebiteľských cenách na Slovensku. Rast cien nemusí byť dlhodobý, pretože výmena administratívy v Spojených štátoch budúci týždeň by mohla zmierniť napätie na trhu. Krátkodobo ceny pohonných látok pravdepodobne zostanú pod tlakom rastu,“ uzavrel.

V priebehu minulého týždňa ceny ropy výrazne vzrástli, pričom najsilnejší rast nastal v piatok. Cena ropy Brent dosiahla 79,76 dolára (77,65 eura) za barel, čo predstavuje nárast o 4,25 % oproti predchádzajúcemu týždňu. Tento trend pokračuje aj tento týždeň, keď cena ropy stúpla na 80,15 dolára (78,03 eura) za barel, teda o ďalších 0,49 %.

Uložiť článok

Najnovšie články