Foto: SITA – AP, Reprofoto: TA3

Študentské organizácie považujú takéto výroky normalizujúce násilie či vyzývajúce na fyzické útoky za neprijateľné v demokratickej spoločnosti.

Študentské organizácie odsúdili výroky premiéra Roberta Fica na adresu študenta, ktorý nepodal pri preberaní ocenenia ruku prezidentovi Petrovi Pellegrinimu. Ako uviedla Študentská rada vysokých škôl (ŠRVŠ), spolu s Alianciou stredoškolákov a Radou mládeže Slovenska dôrazne odsudzujú akékoľvek formy fyzického aj verbálneho násilia.

Článok pokračuje pod videom ↓

Zároveň vyzvali verejných činiteľov na zodpovedné a zmierlivé vyjadrenia podporujúce konštruktívny dialóg. Sú presvedčení, že pre budovanie demokratickej a kultúrnej spoločnosti je dôležité rešpektovanie druhých. Študentské organizácie tak zareagovali na výroky predsedu vlády Fica.

Nevycválaný pubertiak s ukrajinskou vlajkou na obleku

Ten v reakcii na udalosť v Prezidentskom paláci, kde jeden z ocenených študentov odmietol podať ruku prezidentovi Petrovi Pellegrinimu, zverejnil na sociálnej sieti status, kde sa vyjadril, že niekto by potreboval tri facky, pričom prvé by podľa premiéra mali byť „protištátne médiá“. Simona Omaníka, ktorý si s hlavou štátu nechcel podať ruku, v statuse označil ako nevycválaného pubertiaka s ukrajinskou vlajkou na obleku.

Študentské organizácie považujú takéto výroky normalizujúce násilie či vyzývajúce na fyzické útoky za neprijateľné v demokratickej spoločnosti. „V posledných dňoch sme svedkami ostrých útokov a polarizujúcich vyjadrení, ktoré podnecujú napätie a vytvárajú nebezpečné prostredie pre mladých ľudí, ktorí vyjadrujú svoje názory,“ uviedli.

Základné piliere demokratickej spoločnosti

Zástupcovia študentstva tiež vyjadrili presvedčenie, že sloboda prejavu a možnosť vyjadriť svoje postoje patria k základným pilierom demokratickej spoločnosti. „Je dôležité, aby sme svoje stanoviská vedeli kultivovane prezentovať, argumentačne obhájiť a zároveň pristupovali k iným názorom s toleranciou, hoci s nimi nevyhnutne nemusíme súhlasiť,“ podotkli.

Poukázali tiež na to, že Slovensko čelí veľkému odlivu mladých a talentovaných ľudí, ktorí odchádzajú do zahraničia. Vystríhajú pred tým, že úsilie o ich udržanie na Slovensku bude zbytočné, ak budú jednotlivci šikanovaní za vyjadrenie názoru.

Takéto správanie demotivuje mladých ľudí

Študentské organizácie sú tiež toho názoru, že takéto správanie demotivuje mladých ľudí a podkopáva úsilie o vytvorenie atraktívneho prostredia pre ich rozvoj a budúcnosť na Slovensku.

„Apelujeme na všetkých občanov a predovšetkým na politických predstaviteľov, aby si uvedomili svoju zodpovednosť pri formovaní verejnej diskusie a aby podporovali atmosféru, v ktorej sa každý môže slobodne a bez obáv vyjadriť. Sme presvedčení, že len otvorený a rešpektujúci dialóg môže viesť k pozitívnym zmenám v našej spoločnosti,“ uzavreli ŠRVŠ, Aliancia stredoškolákov a Rada mládeže Slovenska.

Uložiť článok

Najnovšie články