Inhabitat.com

Vláda vytvorí chránené morské oblasti okolo štyroch ostrovov v Pacifiku a Atlantiku, kde bude komerčný rybolov zakázaný. Zákazom sa nevyhne ani ropný priemysel.

Viac ako 1 milión  km² oceánu sa stane chráneným územím. Najväčšia časť, viac ako 840 tisíc km² oceánu, bude chránených v okolí ostrovov Pitcairn. V okolí ostrovu St. Helena sa stane chránených viac ako 445 tisíc  km². Vyskytujú sa tu vzácne vráskavce dlhoplutvé či žraloky veľrybie.

Článok pokračuje pod videom ↓
ostrovy-pitcairn
Jedno z najväčších chránených morských území bude v okolí Pitcairnových ostrovov. foto: Sarah Harvey/RSPB/PA

Ministerstvo povedalo, že vymenuje ďalšie dve chránené morské oblasti do roku 2020, okolo dvoch ďalších atlantických ostrovov. Komerčný rybolov tak bude zakázaný. Výnimku však bude mať „udržateľný“ miestny rybolov na približne polovici územia. Akékoľvek aktivity súvisiace s ťažbou ropy budú taktiež zakázané.

Ochrancovia prírody tieto opatrenia uvítali samozrejme pozitívne. „Veľká Británia sa stáva lídrom v oblasti ochrany oceánov“, povedal Joshua S Reicher z aorganizácie  Pew Charitable Trusts, ktorý spolupracuje s Veľkou Britániou na monitorovaní oblasti v okolo ostrovov Pitcairn.

Ochrana takéhoto územia má veľký význam. Veď len tento týždeň vedci varovali ľudstvo, pred zánikom najväčších morských tvorov, ktoré by mohli mať vplyv na ekológiu oceánu na milión rokov. Jediným spôsobom, ako tieto tvory ochrániť, je vytvoriť čo najviac podobných, chránených morských oblastí.

The Guardian
Uložiť článok

Najnovšie články