Každý vie, že sa medvede so svojimi mláďatami ukladajú do svojich nôr na zimný spánok. Ako ale dokážu prežiť týchto 7 mesiacov spánku? A čo robia, keď v tomto čase pocítia potrebu vyprázdniť sa?
Zaujímavosť o medveďoch
Odpoveď je v tzv. “výkalovej zátke”. Kratšie dni spustia v medveďoch biologické zmeny, ktoré ich pripravujú na spánok. Mnohé medvede si začínajú robiť svoju noru pokiaľ je ešte vonku teplo, teda v mesiacoch september a október. Mláďatá pomáhajú mame stavať noru tak, že do nej nahŕňajú listy. Počas tejto výstavby sa im v telách začne formovať daná zátka.
Táto zátka bola pre nás dlho neznámou súčasťou zimného spánku medveďov. Výskumy hovoria o tvrdej zátke, ktorá je sformovaná z neznámeho materiálu, listov, rastlín a medvedej srsti. Počas zimného spánku medvede nejedia a ani nepijú, preto nemajú potrebu ani nič vylučovať a ich tep sa zníži z 90 úderov za minútu na iba 8. Ich dýchanie sa zníži z 6-10 nádychov za minútu na jeden za 45 sekúnd.
Predtým, ako začne jeseň, sa musia medvede pripraviť na bežný život, a teda stravu. Preto sa musia zátky zbaviť hneď, ako opustia noru a mnohé tak aj urobia hneď pred norou.
Nahlásiť chybu v článku