Foto: Charles Robert Knight, Public domain, via Wikimedia Commons

Prečo už nenájdeme šabľozubé šelmy?

Pri pohľade do dávnejšej histórie, nachádzame medzi predátormi obávané zvieratá, ktorých typickým znakom boli dlhé očné zuby. Dostali preto príznačné pomenovanie šabľozubé. A síce aj dnes môžeme vidieť pri dravcoch väčšie očné zuby, o nejakých „šabliach“ však nemôže byť ani reči. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Ak sa bavíme o šabľozubých dravcoch, máme na mysli rod Smilodon, pod ktorým chápeme najmä šabľozubé levy či tigre. Ich epocha začala približne pred 2 a pol miliónmi rokov a vyhynuli pred 10-tisíc rokmi.

Nová štúdia publikovaná v časopise Current Biology odhaľuje, že tieto dlhé zuby boli vysoko účinné a „funkčne optimálne“. To bol aj dôvod, prečo sa tieto živočíchy nezávisle vyvinuli viackrát.

Vedci z univerzity v Bristole a austrálskej univerzity Monash, píšuci v tlačovej správe zistili, že zuby ich nositeľom poskytovali veľkú výhodu pri zachytení koristi.

Rozmanité zuby

Aby vedci vôbec otestovali, aké boli tieto zuby efektívne, vytvorili 3D oceľové repliky 95 rôznych zubov, z tohto bolo 25 šabľozubých. V sérii experimentov testovali, či má tvar šabľových zubov optimálnu rovnováhu medzi dvoma dôležitými potrebami, a to, aby bol dostatočne ostrý a štíhly na efektívne prepichovanie a zároveň dostatočne tupý a robustný, aby odolal zlomeniu.

Naša štúdia nám pomáha lepšie pochopiť, ako sa vyvíjajú extrémne adaptácie, a to nielen pri šabľozubých zvieratách, ale aj v prírode,“ povedala hlavná autorka štúdie Tahlia Pollocková, pričom dodala, že kombináciou biomechaniky a evolučnej teórie môžeme odhaľovať, ako prirodzený výber formuje zvieratá.

Štúdia odhalila veľkú rozmanitosť šabľových zubov a poukazuje na oveľa väčšiu rôznorodosť loveckých stratégií medzi týmito predátormi, než sa pôvodne predpokladalo. Podľa vedcov by ich zistenia mohli pomôcť v bioinžinierstve.

Foto: Tahlia Pollock

Prečo vyhynuli

Dlhé zuby šabľozubých zvierat síce poskytovali vysoko efektívnu zbraň, ale robilo ich to tiež zraniteľnejších voči vyhynutiu.

Dôvodom boli zmeny ekosystémov a v časoch, keď bola korisť vzácna, tieto úzko špecializované dravce mali veľký problém. Nedokázali loviť menšie živočíchy, a to sa začalo podpisovať pod ich postupným vyhynutím.

Uložiť článok

Najnovšie články