Budúci týždeň odštartuje na Mesiac nový lunárny modul, oznámila v noci na stredu americká spoločnosť Firefly Aerospace. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.
„Pripútajte sa, prosím! Na cestu na Mesiac sa vydáme v stredu 15. januára o 1.11 h EST (7.11 h SEČ) na palube rakety Space X Falcon 9,“ uviedla texaská spoločnosť Firefly Aerospace prostredníctvom sociálnej platformy X.
Sonda poletí 45 dní
Spoločnosť plánuje na Mesiac vyslať pristávací modul Blue Ghost. Modul je vysoký dva metre, má kruhový tvar a priemer 3,5 metra. Na lunárny povrch má dopraviť zariadenia na desať vedeckých výskumných projektov a názorných ukážok technológií.
Plánované miesto pristátia je podľa AFP sopečný kopec Mons Latreille, ležiaci v Mori nepokojov (Mare Crisium). Sonda bude k Mesiacu letieť 45 dní, ďalších 14 dní bude pracovať na jeho povrchu.
Prvá misia sa skončila neúspechom
Lunárne moria napriek svojmu názvu neobsahujú vodu, v skutočnosti ide o obrovské lávou zaplavené impaktné panvy vytvorené dopadom vesmírnych telies. Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) uzavrel v rámci programu Komerčné lunárne nákladné služby (CLPS) so spoločnosťou Firefly Aerospace kontrakt v hodnote 93 miliónov dolárov.
Buckle up! Our road trip to the Moon is set to launch at 1:11 a.m. EST on Wednesday, Jan. 15, on a @SpaceX Falcon 9 rocket. From liftoff to landing, here’s the rundown of Blue Ghost’s 60-day lunar mission, including 45 days traveling to the Moon and 14 days of surface operations.… pic.twitter.com/n4cUJWEi2x
— Firefly Aerospace (@Firefly_Space) January 7, 2025
Ide o súčasť širšej snahy vybudovať v rámci programu Artemis ekosystém súkromných spoločností, ktorý umožní dopravovať na Mesiac rôzny náklad a stálu prítomnosť na tomto telese. Prvá misia programu CLPS, spoločnosti Astrobotic Technology z Pittsburgu, sa v januári skončila neúspechom a sonda zhorela v atmosfére Zeme.
Druhý pokus bol úspešnejší
Druhá uspela iba čiastočne – modul Odysseus súkromnej americkej spoločnosti Intuitive Machines (IM) síce vykonal tzv. mäkké pristátie na povrchu Mesiaca, modul sa však naklonil po tom, ako sa jedna z jeho nôh počas pristátia zlomila.
Solárne panely modulu tak nedokázali získavať dostatočné množstvo energie a napájať elektroniku, modul však napriek tomu úspešne dokončil niekoľko testov a na Zem odoslal výsledky spolu s fotografiami, pripomína AFP. Mäkké pristátie na povrchu Mesiaca dosiaľ uskutočnilo iba päť krajín – Sovietsky zväz, USA, Čína, India a Japonsko.
Nahlásiť chybu v článku