Vyzerá to, že január môže byť v kinách poriadne silný. Prešlo len pár dní v roku a už tu máme filmový hit, ktorým sa stala snímka Nosferatu. Nechceme predbiehať, ale už koncom mesiaca nás čaká premiéra filmu ČERNÁK, ktorému taktiež predpovedáme úspech. Čo sa týka Nosferatu, ide o mimoriadne očakávaný počin. A zaujímavé je, že ten pôvodný sa nakrúcal na Slovensku.
Za prvý víkend si novú snímku Nosferatu pozrelo v slovenských kinách takmer 14-tisíc divákov, ukazujú dáta ÚFD a vyvolala veľké ohlasy aj medzi ľuďmi, ktorí ju už stihli vidieť, alebo sa na ňu ešte len chystajú vrhnúť. Na ČSFD jej svieti hodnotenie 78 %, čo môžeme nazvať diváckou spokojnosťou.
Prvenstvo pre postavu upíra aj Oravský hrad
Možno viete, že nejde o prvé dielo, ktoré vzniklo podľa knižnej predlohy Brama Stokera. Už v roku 1922 ju preniesol na strieborné plátna Friedrich Wilhelm Murnau a Upír Nosferatu sa doslova zapísal do učebníc kinematografie nemeckého expresionizmu. Nemusíte sa obávať, nejdeme vás nudiť teóriou, čo vás ale možno zaujme je fakt, že siaha až na náš ikonický Oravský hrad.
Toto dielo je významné v tom, že prvýkrát vôbec prinieslo na filmové plátno postavu upíra, vysvetľuje web Oravského múzea. A pre nás je výnimočné aj tým, že prvýkrát zachytilo vo filmovej podobe Oravský hrad, ktorý sa odvtedy teší pozornosti ďalších a ďalších filmárov.
Tajomstvo na 40 rokov
V snímke je náš klenot prezentovaný ako „Tajomný hrad v Karpatoch“ a je zobrazený práve takýmto nejednoznačným spôsobom.
„V prejazde medzi hradnými bránami vítal vo filme hosťa vycivený gróf – upír v podaní herca Maxa Schrecka. V priestore medzi Južným bastiónom a Treťou hradnou bránou Oravského hradu gróf nakladal rakvy, v ktorých chcel opustiť hrad. Jeden z mála pohľadov na hrad ako celok zachytáva Citadelu na dramatickom, strmom brale, ktoré sa vypína nad dravým tokom rieky Orava,“ opisuje historik Oravského múzea PhDr. Martin Chmelík v článku.
Až o štyri desiatky rokov boli lokácie z filmu stotožnené s naším nádherným Oravským hradom.
Takmer sme o filmový klenot prišli
Premiéra Upíra Nosferatu sa konala v Berlíne, a na Slovensku niekoľko mesiacov nato v Bratislave. A svojho času spôsobil značnú kontroverziu.
Oravské múzeum vysvetľuje, že dôvodom boli autorské práva na knihu. Pre spor boli vo filme pozmenené mená, manželke vtedy už nebohého Brama Stokera sa však dielo aj tak nezdalo a žalovala režiséra z plagiátorstva. Tento spor vyhrala a súd rozhodol o zastavení premietania filmu a tiež o zničení vyhotovených kópií.
Našťastie sa ho podarilo zachovať vďaka zahraničnej distribúcii. Čo je zaujímavé, táto kapitola sa neuzavrela ani po toľkom čase a aj nová snímka o legendárnom upírovi sa stretla s týmto typom komplikácií.
Aj keď sa môže zdať, že Upír Nosferatu po viac ako sto rokoch už nemá čo dnešnému divákovi ponúknuť, nie je to celkom tak. Preto ak ste milovníkmi kinematografie, toto dielo by malo byť vašou povinnou jazdou. Na ČSFD mu svieti hodnotenie 84 %, čo je ešte viac, ako pri novinke Nosferatu, ktorá práve dobýja kiná.
Nahlásiť chybu v článku