v-januari-moze-byt-veggie-tarianom-kazdy-770x431

V januári môže byť VEGGIE-TARIÁNOM každý, zdroj: Kaufland

Hoci sa o vegánstve rozpráva najmä v posledných rokoch, jeho korene siahajú až do starovekého Grécka a Indie.

svg%3E
Známi filozofi, vrátane Pytagora, na svojom tanieri vraj uprednostňovali rastlinnú stravu. A čo vy? Vedeli by ste si predstaviť, že mäso, šunky, syry a vajcia vymeníte za alternatívy z rastlinnej ríše?

V prvom rade by ste mali vedieť, že stať sa vegánom neznamená iba vylúčiť mäso a mäsové výrobky zo svojho taniera. Vegáni sa vyhýbajú všetkým potravinám, ktoré akýmkoľvek spôsobom pochádzajú od zvierat. Nekonzumujú mlieko, syry, vajcia, vyhýbajú sa dokonca aj medu či ustricovej omáčke, ktorá býva často súčasťou ázijskej kuchyne. Čo teda vlastne jedia?

Nie sú to len šaláty, nebojte sa. Správne zostavená rastlinná strava má byť pestrá a obsahovať kvalitné zdroje bielkovín, vitamínov a minerálov. Na ich menu by sa preto mali každý deň objaviť celozrnné obilniny (napríklad ovos, pšenica, pohánka, quinoa, špalda, hnedá ryža, raž), strukoviny, zelenina, ovocie, oriešky a semienka. To je zároveň hlavná podmienka, aby bolo veggie stravovanie ozajstným benefitom pre vaše telo.

Správne zostavený veggie jedálniček má byť pestrý, zdroj: Kaufland

Komu sa  nelení, ten je (asi) vegán

Rastlinná strava je bohatá na vitamíny, vlákninu a kvalitné zdroje zdraviu prospešných tukov. Pomáha predchádzať vzniku srdcovo cievnych ochorení, niektorým druhom rakoviny alebo cukrovke, vegáni takisto väčšinou nemávajú problémy s vysokým cholesterolom. Ak to nepreženiete s množstvom strukovín, je tiež ľahko stráviteľná a menej zaťažuje tráviaci trakt než mäso.

Toho zjeme podľa aktuálnych štatistík z roka na rok viac. Priemerný Slovák skonzumuje okolo 70 kilogramov mäsa a mäsových výrobkov, čo je oproti celosvetovému priemeru dvojnásobok. Práve nadmerná konzumácia mäsa a mäsových výrobkov môže podľa odborníkov na výživu stáť za viacerými ochoreniami srdca a hrubého čreva.

V minulosti bolo zrieknutie sa mäsa skôr niečím výnimočným, dnes sa naopak vegánstvo stalo trendom. Dôvodov je hneď niekoľko, od ochrany zvierat a životného prostredia až po rôzne potravinové alergie a obmedzenia. Vegánske produkty sú súčasťou takmer každej slovenskej domácnosti a rastlinná smotana, mlieko, syry či veggie alternatívy burgrov a rezňov bežne uľahčujú „rastlinožravcom“ ich každodenný život. Nemali by tvoriť základ stravovania, no ako chutné spestrenie či záchrana pri nečakanej vegánskej návšteve sú výborným pomocníkom pre každého kuchára. A zvládnu to aj začiatočníci, o čom sa nedávno na vlastnej koži a chuťových pohárikoch presvedčil aj mladý influencer.

Moderátor Oskar Barami a jeho vegánske menu, zdroj: Kaufland

Čo majú spoločné Oski Barami a vegánska slanina?

V siedmej časti obľúbeného online seriálu Kaufland Za zdravú výživu Oskar Barami pripravoval pohostenie pre svoju platonickú lásku. A keďže je to vegánka, Oski najviac času strávil v oddelení ovocia a zeleniny, no nezabudol ani na tofu. Pri nákupe mu asistoval aj Strýco Filip, ktorý mal podľa slov Docenta Milana Sedliaka v rukách asi najviac zeleniny vo svojom živote. Ak vás zaujíma, aké menu Oskar nakoniec zostavil a či ho v záťažovom teste dokázali vegáni nachytať, sledujte najnovšiu veggie epizódu. Nájdete ju na YouTube, na stránke www.kaufland.sk/zdrava-vyziva aj na sociálnych sieťach.

PR článok Kaufland
Uložiť článok

Najnovšie články