V decembri schválili poslanci NR SR novelu zákona, ktorou sa od 1. januára, okrem iného, upravuje aj predpis liekov. Niektoré z nich nebudú môcť lekári predpísať elektronicky. Zmeny už podpísal aj prezident. Aktuálne sa vynára otázka, ako sa vyhnúť návratu k papierovým receptom. Ambulantní lekári varujú aj pred plnšími čakárňami.
Ako upozorňuje STVR, miesto toho, aby novelou zákona došlo k urýchleniu a zľahčeniu procesov, stal sa opak. Do zákona o elektronickom zdravotníctve sa totižto dostala formulka, ktorou došlo k zablokovaniu elektronických predpisov niektorých liekov.
Jedna formulka spôsobila problém
Od 1. januára sa teda vrátime k papierovým receptom napríklad na lieky na úzkosť, astmu, antikoncepčné tabletky alebo vysoký krvný tlak. Ide o lieky, ktorých výdaj je viazaný predpisom od lekára, a zároveň nie sú preplácané zdravotnými poisťovňami.
Kým dodnes veci fungovali tak, že pacientovi stačilo lekárovi zavolať alebo poslať email s požiadavkou a v lekárni si lieky vybrať cez eRecept, odteraz bude musieť čakať na papier. Podľa odhadov by lekári za rok vypísali asi 11 miliónov papierových receptov, čo je každý piaty. Štát zároveň na elektronických receptoch v porovnaní s tými na papieri dokáže ušetriť takmer päť miliónov eur.
Ak sa ministerstvu túto zmenu nepodarí nejako vyriešiť, lekári sa obávajú jej dosahov. „Znamenalo by to viac práce u nás v ambulancii. Viac klopania na dvere. Nehovoriac o tom, že tu máme chrípkovú sezónu. Takisto sezónu vírusových ochorení. Tí pacienti, keď sa budú miešať v čakárni, tí zdraví, ktorí si prišli len po recept, s tými, čo sú chorí, tak nám chrípková epidémia porastie,“ povedala všeobecná lekárka pre dospelých Jana Bendová pre STVR.
Podľa prezidentky Asociácie na ochranu práv pacientov v SR Márie Lévyovej nás od nového roka čaká chaos. Problémom je aj to, že papierové recepty už z ambulancií zmizli.
Ako uvádza rezort zdravotníctva, problém sa snaží vyriešiť a pracuje na dohode. „Ministerstvo zdravotníctva aktívne komunikuje o vzniknutej situácii s prislúchajúcimi inštitúciami, ako sú Národné centrum zdravotníckych informácií, poisťovne, asociácia poisťovní. Snaží sa nájsť najschodnejšie riešenie pre všetky strany. Snaha je nájsť riešenie, aby nebolo treba vydávať papierové recepty,“ uviedlo ministerstvo.
Nahlásiť chybu v článku