Ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok povedal, že Slovensko je pripravené hosťovať rozhovory medzi Ruskom a Ukrajinou, pričom Moskva nie je proti tomu, aby bolo hostiteľom takýchto rokovaní. S odvolaním sa na tlačové agentúry TASS a Reuters o tom informuje TASR.
Putin na tlačovej konferencii uviedol, že slovenský premiér Robert Fico, ktorý nedávno navštívil Rusko, vyjadril pripravenosť poskytnúť územie svojej krajiny ako platformu pre rozhovory medzi Moskvou a Kyjevom, ak sa takéto rokovania budú konať. „Nie sme proti tomu,“ pokračoval šéf Kremľa.
Neutrálny postoj Slovenska
„Ak k tomu dôjde – prečo nie? Slovensko z nášho pohľadu zastáva neutrálny postoj. Je to pre nás prijateľná možnosť,“ citovala Putina agentúra TASS. Ruský prezident tiež v reakcii na otázku novinárov uviedol, že hlavnou témou jeho rozhovoru s Ficom v Moskve bolo mierové riešenie na Ukrajine.
Putin sa vyjadril aj k dodávkam zemného plynu s tým, že tento rok už nie je čas uzavrieť novú dohodu o jeho tranzite cez Ukrajinu. Povedal, že Rusko je pripravené dodávať plyn cez Ukrajinu každému zákazníkovi, no podľa neho tomu bráni žaloba. Kyjev opakovane zdôraznil, že dohodu o tranzite, ktorá vyprší koncom roka, predlžovať nebude. Podľa Putina je Rusko ochotné dodávať zemný plyn do Európy cez Poľsko.
Slovenská diplomacia je taktiež pripravená aktívne prispieť k mierovému procesu medzi Ruskom a Ukrajinou, vyhlásil vo štvrtok slovenský minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Blanár. „Slovensko konzistentne presadzuje mierové riešenia a podporujeme akékoľvek mierové iniciatívy. Tento rok som sa preto zúčastnil tiež mierového samitu vo Švajčiarsku, kde sa všetci účastníci zhodli na tom, čo presadzuje naša vláda, že ďalšie mierové rokovania sa musia uskutočniť za účasti všetkých strán, a teda i Ruska,“ priblížil Blanár.
Príprava druhého samitu bude podľa jeho slov prebiehať na rôznych úrovniach a SR viackrát deklarovala, že ponúka svoju pôdu na takéto rokovania. „V tejto súvislosti vnímame vyjadrenie ruského prezidenta, ktorý pripustil, že by sa časť mierových rokovaní mohla viesť na Slovensku, ako pozitívny signál na čo najskoršie ukončenie tejto vojny, krviprelievania a ničenia,“ spresnil slovenský minister.
Takúto možnosť vláda SR komunikovala podľa Blanára aj ukrajinským partnerom na spoločnom medzivládnom rokovaní začiatkom októbra v Užhorode.
Nahlásiť chybu v článku