Nová štúdia naznačuje, že Mesiac je o 80 až 180 miliónov rokov starší, ako sa doteraz predpokladalo. V štúdii uverejnenej v britskom vedeckom týždenníku Nature sa uvádza, že vzorky hornín z povrchu Mesiaca boli doteraz nesprávne interpretované, informuje TASR podľa správy tlačovej agentúry DPA.
Traja výskumníci zo Spojených štátov, Francúzska a Nemecka tvrdia, že pred 4,35 miliardami rokov sa Mesiac pohyboval blízko Zeme po vysokej eliptickej dráhe. Počas tohto obdobia silné slapové sily Zeme prudko zahriali Mesiac, čo spôsobilo, že sa z jeho vnútra uvoľnilo na povrch veľké množstvo magmy, tvrdia vedci. Podľa ich názoru väčšina vzoriek hornín z povrchu Mesiaca vychladla práve v tomto období, takže neodráža skutočný vznik Mesiaca.
Mesiac je výrazne starší
Výskumníci vysvetľujú, že Zem sa krátko po svojom vzniku približne pred 4,5 miliardami rokov zrazila s nebeským telesom veľkosti Marsu, ktoré dostalo meno Theia. Podľa nich náraz katapultoval do vesmíru veľké množstvo žeravej horniny z kôry a plášťa oboch telies, pričom niektoré zvyšky vytvorili Mesiac.
Vzorky hornín, ktoré priniesli z Mesiaca na Zem astronauti prvých misií Apollo, ako aj bezposádkové misie, naznačili, že povrch Mesiaca sa ochladil pred 4,35 miliardami rokov, čo sa doteraz predpokladalo ako jeho vek. Vedci však v mesačnej hornine našli aj kryštály minerálu zirkón, ktoré sú ešte staršie, čo vyvoláva pochybnosti o predpokladanom veku Mesiaca, píše DPA.
Francis Nimmo, Thorsten Kleine a Alessandro Morbidelli vo svojej štúdii tvrdia, že Mesiac je starý 4,43 až 4,53 miliardy rokov. Poznamenávajú, že toto vysvetlenie lepšie zodpovedá dynamickým modelom vzniku planét v Slnečnej sústave.
Nahlásiť chybu v článku