Foto: TV Markíza (press)

Tento kľúčový aspekt v obľúbených rozprávkach vám pravdepodobne unikol.

K Vianociam neodmysliteľne patrí maratón klasických i novších rozprávok. Krasomila, známa ako pyšná princezná, Maruška, zo Soľ nad zlato, či Večernica v podaní Libuše Šafránkovej. Všetky tieto vznešené dámy očaria svojou krásou každé Vianoce a zbožňujú ich všetky generácie. Potom sú tu však rozprávky, ktoré v sebe skrývajú viac než čarovný príbeh. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Nech si nájdete akúkoľvek definíciu rozprávky, bude zahŕňať kľúčový bod, ktorý nesmie chýbať v žiadnom takomto príbehu, či už je knižný alebo filmový. V každej rozprávke totiž musí dobro zvíťaziť nad zlom, čím dieťaťu prinesie ponaučenie a okrem toho, že sa pri pozeraní zabáva, zároveň sa učí.

Ak sa však zameriate na to, kto je v týchto tradičných sviatočných rozprávkach väčšinou zápornou postavou, zistíte, že sa tu môže skrývať posolstvo, ktoré pre deti nie je až také vhodné.

Foto: TV Markíza (Press)

Vždy sú zápornými postavami

Keď sa povie Perinbaba, Mrázik a Tri oriešky pre Popolušku, viete hneď povedať, aká vec ich spája? Samozrejme, sú to rokmi osvedčené rozprávkové príbehy, ktoré televízie zvyknú nasadzovať v hlavnom vysielacom čase, keďže vedia, že práve táto trojica patrí ku klasikám, ktoré si nenechajú ujsť v žiadnej domácnosti. To však nie je to jediné, čo majú spoločné.

V Perinbabe je to Dora, v Mrázikovi Marfuša a v Troch orieškoch pre Popolušku opäť Dora. Okrem rozmaznaných nevlastných sestier, ktoré ich berú skôr za osobné slúžky ako za súrodenca, samozrejme, nechýbajú ani zlé macochy. Milé mamy v týchto rozprávkach zomierajú a v momente, ako si otec nájde druhú ženu, začína pre Alžbetku, Nastenku i Popolušku peklo.

Ponúka sa tak otázka, či ukazovať nevlastnú rodinu ako práve to zlo, ktoré musí byť v rozprávkach porazené, je pre detského diváka najvhodnejšie. Namiesto ďalších úvah sme sa rozhodli opýtať sa na názor odborníčky.

Vplyv na deti podľa psychologičky

Uložiť článok

Najnovšie články