Nové vedecké zistenia naznačujú, že transplantácia orgánu môže zmeniť spomienky, správanie, preferencie v jedle, hudbe a záľubách príjemcu. Tieto zmeny sú natoľko výrazné, že dokonca môžu ovplyvniť aj sexuálnu orientáciu. Je možné, že orgány skutočne prenášajú nielen fyzické vlastnosti, ale aj osobné skúsenosti a pocity?
Nová štúdia, ktorú publikoval National Library of Medicine tvrdí, že po transplantácii orgánov môžu príjemcovia získať nielen fyzické vlastnosti, ale aj spomienky svojich darcov. Tento zaujímavý jav sa najčastejšie vyskytuje u príjemcov srdca, ale zaznamenali ho aj pacienti s obličkami, pľúcami a inými orgánmi. Zmeny sa objavujú najmä v emóciách, chutiach, záľubách a dokonca aj v sexuálnej orientácii.
Ako píšu TV noviny, príjemcovia po operácii začali vykazovať neobvyklé zmeny vo svojich preferenciách, ktoré neboli však len náhodné. Napríklad, niektorým začali chutiť jedlá, ktoré mali radi ich darcovia, alebo si obľúbili hudbu, ktorú počúvali oni. Dokonca sa objavili aj prípady, kedy sa po transplantácii zmenila sexuálna orientácia pacientov. Tieto pozorovania vyvolali otázky o možnom prenose spomienok medzi darcom a príjemcom orgánu.
Vedecké zistenia potvrdzujú aj skutočné prípady ľudí
V štúdii sa uvádzajú aj konkrétne prípady, ktoré podporujú túto teóriu. Napríklad, deväťročný chlapec dostal srdce trojročného dievčatka, ktoré sa utopilo, po operácii začal pociťovať silný strach z vody, aj keď predtým nikdy podobné obavy neprejavil.
V inom prípade policajt, ktorého strelili do tváre, daroval srdce vysokoškolskému profesorovi a ten po operácii začal vidieť záblesky svetla a pociťoval teplo na tvári, ktoré sa podobalo popisu smrti darcu, ako uvádza Daily Mail.
Tento jav, ktorý vedci aj naďalej skúmajú, môže byť výsledkom komplexného prepojenia medzi srdcom a mozgom, pričom srdce zdieľa neuróny a bunky podobné tým, ktoré sa nachádzajú v mozgu.
Niektorí odborníci tiež naznačujú, že transplantácia môže viesť k zmenám v génoch, ktoré následne ovplyvňujú správanie a osobnosť príjemcov.
Navyše, samotní vedci volajú po ďalšom výskume tejto témy.
Nahlásiť chybu v článku