Nakazeného sprevádzajú rôzne symptómy. Kým niektorí prejdú nákazu vo forme podobnej bežnej chrípke, zákerná baktéria dokáže spôsobiť aj ďalšie symptómy, ako napríklad nepríjemné zápaly pľúc. Bežné antibiotiká s nimi bojovať nedokážu.
Európu tento rok významne sužujú mykoplazmy zodpovedné za mnoho zdravotných komplikácií. Ako informuje portál TN, oproti minulému roku počet nakazených razantne stúpol, pričom na niektorých miestach ide až o päťnásobne vyšší počet prípadov. Podľa odborníkov by sme sa mali vyvarovať riziku nákazy. Radia aj nosenie respirátorov.
Mykoplazmový zápal pľúc, ochorenie sprevádzajúce mnohých nakazených, dostalo názov aj „syndróm bielych pľúc“, a to pre typické biele škvrny viditeľné na röntgenových snímkach u pacienta. Ako píše portál TV Noviny, ide o najčastejšiu príčinu zápalu pľúc u detí a mladých ľudí. Európanov pritom baktérie mykoplazmy sužujú viac, než ostatné roky.
Nemajú bunkovú stenu, liečiť sa musia inak
O rýchlo šíriacich sa baktériách mykoplazmy priniesol viac informácií epidemiológ Roman Prymula, ktorý za zvýšený výskyt nákazy viní oslabenú imunitu ľudí po etape covidových opatrení. Podľa jeho slov, okrem toho, že nám hrozí zápal pľúc, sa môžu mykoplazmy ukázať aj vo forme kožných prejavov, rovnako ako prostredníctvom „celej rady ľahkých respiračných ochorení“.
Dôvod, prečo na mykoplazmy tradičné antibiotiká nezaberajú, sa skrýva v tvare samotnej bunky.
„Bunka mykoplazmy nemá bunkovú stenu… Antibiotiká, ktoré poškodzujú práve tú bunkovú stenu, ako napríklad penicilín, nebudú mať na mykoplazmu žiadny efekt,“ odhalil Prymula. Zaberajú však iné antibiotiká.
Prenášajú sa pomocou „sekrétov, ktoré vykašliavame“, preto je dobré mať sa hlavne na pozore pred kašlajúcimi ľuďmi v našom okolí. Podľa slov Mateja Fošuma, riaditeľa českého Odboru ochrany verejného zdravia na ministerstve zdravotníctva, by sme nemali zabúdať na preventívnu ochranu respirátorom, a to „najmä pri návštevách zariadení zdravotných či sociálnych služieb“.
Ako nakoniec informuje Dnes24, s mykoplazmou bojujú aj Poliaci, ktorí tejto baktérii aktuálne pripisujú 40 percent všetkých respiračných ochorení. Symptómy sú podobné „čiernemu kašľu alebo bežnej nádche“, píše poľský portál Fakt.
Poľský infektológ Ernest Kuchar však dodáva, že zhoršenia sa v budúcich rokoch netreba obávať. „Tento rok máme týchto infekcií oveľa viac, pretože každé 3 – 4 roky je nárast. Budúci rok ich bude pravdepodobne menej.“
Lekárka ambulancie pneumológie a ftizeológie Nemocnice AGEL Levice Anna Frogáčová nakoniec na stránke nemocnice informuje:
„Pľúcne chlamýdie a mykoplazmy sú závažným problémom v oblasti infekcií. Rýchla a presná diagnostika je kľúčová pre skrátenie času úspešnej liečby. V prípade podozrenia na tieto infekcie je vhodné konzultovať svoj stav s pneumológom. Pri zistení týchto ochorení sa štandardne aplikuje antibiotická liečba, ktorú je potrebné dodržať podľa pokynov lekára. Pri nedodržaní liečby, resp. bez antibiotík sa môže doba liečenia predĺžiť.“
Nahlásiť chybu v článku