Nový Zéland oznámil zákaz chrtích dostihov v dôsledku obáv o životné podmienky psov a vysokému počtu zranených a uhynutých zvierat, pričom tento šport bude zrušený do 20 mesiacov. Tento krok bude mať dosah na tisíce pracovníkov v tomto odvetví, pričom v krajine prebieha aj plán na opätovné udomácnenie približne 2900 pretekárskych chrtov.
Nový Zéland v utorok oznámil, že zakáže chrtie dostihy pre obavy o životné podmienky zvierat a „neprijateľne vysoký“ počet zranených a umierajúcich psov. TASR o tom informuje podľa správy tlačovej agentúry AFP.
Rozhodnutie sa im neprijímalo ľahko
Vicepremiér Winston Peters v pozícii ministra pre dostihy (zodpovedný za reguláciu dostihového priemyslu a stávkových služieb) uviedol, že toto odvetvie bude v priebehu nasledujúcich 20 mesiacov postupne zrušené. Cvičiteľom sa tým poskytne možnosť vrátiť psy do domáceho prostredia.
„Toto rozhodnutie sa neprijíma ľahko, ale v konečnom dôsledku je motivované ochranou dobrých životných podmienok dostihových psov,“ uviedol Peters vo vyhlásení.
Nový Zéland je jednou z mála krajín, kde sú komerčné dostihy chrtov legálne. Združenie Greyhound Racing New Zealand uviedlo, že stovkám cvičiteľov, chovateľov a zamestnancov tohto odvetvia teraz hrozí strata zamestnania.
Chrtie dostihy dlhodobo čelia kritike
Tento šport v krajine dlhodobo čelí kritike a niektorí chovatelia sú obviňovaní zo zlého zaobchádzania so zvieratami alebo z ich dopingu, dopĺňa stanica BBC News. V krajine je v súčasnosti približne 2900 pretekárskych chrtov a kľúčovou úlohou je teraz ich opätovné udomácnenie.
Podľa miestnych médií v roku 2021 uhynulo 232 dostihových chrtov a 900 utrpelo zranenia. Nezisková organizácia Safe for Animals uviedla, že počas dostihovej sezóny 2023 – 2024 uhynulo na Novom Zélande 13 chrtov. Organizácia Koalícia za ochranu chrtov na austrálskych dráhach v uplynulých rokoch zdokumentovala stovky uhynutí a desaťtisíce zranení.
Austrálsky štát Nový Južný Wales v roku 2017 zakázal chrtie dostihy, ale po protestnej reakcii odvetvia od tohto kroku napokon ustúpil. V Austrálii, USA, Írsku a Spojenom kráľovstve sa ešte stále organizujú preteky chrtov na čoraz menšom počte dráh.
Nahlásiť chybu v článku