Komisár pre deti ocenil policajný zásah proti automatom s HHC produktmi. Detský ombudsman Jozef Mikloško pripomenul, že Úrad komisára pre deti bol sám iniciátorom úplného zákazu predaja takýchto látok.
„Aj napriek tomu, že od 1. novembra platí zákaz predaja semissyntetických kanabinoidov, tak Slovenská obchodná inšpekcia (SOI), ako aj policajné kontroly sa podľa našich informácií stretávali s pokračovaním predaja týchto produktov škodlivých pre deti,“ priblížil detský ombudsman s tým, že predajcovia týchto produktov sa snažili zákon obchádzať rôznymi kreatívnymi spôsobmi.
Umiestnenie automatov zvyšovalo riziko prístupu detí
Išlo napríklad o označovanie elektronických cigariet ako zberateľské predmety. Tým, že boli automaty s HHC produktmi umiestňované na verejných miestach ako obchodné centrá, sa podľa Mikloška zvyšovalo riziko toho, že sa k nim dostanú deti a mládež.
„Táto situácia nie je ojedinelá. Podobné problémy zaznamenali aj v Českej republike, ako nás informoval verejný ochranca práv počas spoločného stretnutia. Na Slovensku vieme, že SOI a polícia monitorovali automaty s HHC produktmi po celej krajine,“ doplnil detský ombudsman, ktorý situáciu tiež pozorne sleduje. Mikloško ocenil rázny postoj ministerstva vnútra a polície voči tým, ktorí pokračujú v tomto predaji a ohrozujú tak zdravie a bezpečnosť detí.
„Som rád, že ochrana detí je v tomto prípade prioritou, a že sa prijímajú konkrétne kroky na odstránenie rizikových produktov z trhu. V novom roku plánujeme zintenzívniť úsilie a zaoberať sa aj ďalšími nebezpečnými látkami, ktoré sú voľne dostupné a ničia životy mladých ľudí. Spoločne musíme chrániť budúcnosť našich detí a mladých generácií,“ uzavrel komisár pre deti.
Ministerstvo vnútra a polícia zakročili
Policajti po celom Slovensku zaistili automaty s HHC produktmi, ktoré majú podobné účinky ako konope. Na sociálnej sieti o tom informoval minister vnútra Matúš Šutaj Eštok. Ako pripomenul, nápoje, oleje či ďalšie produkty s obsahom HHC boli voľne dostupné v automatoch napríklad v obchodných centrách. Bez problémov tak k nim mali prístup aj deti.
„Jednou z mojich hlavných priorít je boj s drogovou činnosťou na Slovensku. Absolútne ma pritom nezaujíma, v akej forme sú drogy distribuované, ani či ide o ľahkú alebo ťažkú drogu. Ak je raz látka považovaná za drogu, je návyková a zdravotne škodlivá, nebude mať v našej spoločnosti miesto,“ zdôraznil minister.
Nahlásiť chybu v článku