Zdroj: Freepik

Vedci odhalili, prečo máme problém spať v novom prostredí.

Máte problém spať na novom mieste, napríklad v hoteli? Ak áno, nie ste sami. Vedci zistili, že tento fenomén, nazývaný efekt prvej noci, má hlboké korene v evolúcii a je spojený s naším inštinktom na ochranu pred nebezpečenstvom.

Článok pokračuje pod videom ↓

Výskumníci z Brown University sa rozhodli preskúmať, prečo máme problém spať v nových prostrediach. Do spánkového laboratória priviedli 35 dobrovoľníkov, ktorí strávili dve noci v experimentálnych podmienkach.

Ako píše web Mental Floss, počas prvej noci sa ukázalo, že mozog zúčastnených vykazoval nezvyčajné správanie. Ľavá hemisféra mozgu bola v porovnaní s pravou stále viac aktívna. Táto asymetria naznačuje, že ľavá hemisféra je zodpovedná za neustálu bdelosť počas spánku na neznámom mieste.

Podľa štúdie, ktorá vyšla v časopise Current Biology, dokonca aj malé zvuky, ktoré môžu signalizovať potenciálne nebezpečenstvo, spôsobovali zvýšenú aktivitu v tejto oblasti.

Vedci túto reakciu spájajú s evolučnou adaptáciou zvierat, ktoré spia s jedným okom otvoreným. Napríklad, delfíny a kačice praktizujú tzv. „jednohemisferický spánok“, počas ktorého je jedna polovica mozgu stále v bdelom stave, pripravená reagovať na nebezpečenstvo. U ľudí je tento mechanizmus menej vyvinutý, ale stále prítomný. Náš mozog sa tak podvedome chráni pred neznámymi podmienkami.

Zdroj: Freepik

Cestovateľov sa tento problém netýka

Zaujímavé je, že po niekoľkých dňoch pobytu v novom prostredí, keď si naše telo zvykne, sa mozgová aktivita stáva symetrickejšia a spánok sa zlepšuje. Týmto spôsobom sa mozog „trénuje“, aby sa prispôsobil novým miestam. Čo môže vysvetľovať, prečo ľudia, ktorí pravidelne cestujú, nemusia mať žiadny problém so spánkom v cudzom prostredí.

Uložiť článok

Najnovšie články