Foto: osobný archív Veronika Štabrila

Veronika je mamou šesťročnej Matildy, ktorej bol diagnostikovaný autizmus — dnes je obrovskou oporou pre mnohých rodičov, ktorí majú doma tieto výnimočné deti.

„Ja by som odkázala našej spoločnosti, nielen smerom k ľuďom s poruchou autistického spektra, ale všeobecne, aby naštartovali ľudskosť, empatiu, tolerantnosť, dobro a lásku, aby si pomáhali, aby neodsudzovali,“ hovorí Veronika, ktorá je mamou dievčatka s autizmom. Veronika Štabrila nám úprimne porozprávala o tom, aké to je vychovávať dieťa, ktorého mozog funguje inak ako ten náš. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Veronika na svojom Instagrame Toto je náš svet otvorene zdieľa realitu života rodiny s dieťaťom s autizmom.

Kedy ste zistili, že vaša dcérka Matilda má autizmus? Aké prejavy ste si u nej všimli ako prvé?

Najskôr sme netušili, že nás to dovedie práve k autizmu. Úprimne, o tejto diagnóze sme takmer nič nevedeli. Mnohé príznaky sme ani nespozorovali, napríklad, svojmu malému dieťaťu rozumiete aj bez slov. Bol kovid, takže sociálne interakcie mala len s nami, očný kontakt s nami ako rodičmi ako-tak mala, ako prvorodičia sme nejakú zvláštnu hru nevedeli identifikovať a podobne.

My sme sa stále točili okolo toho, že nerozpráva. Takže keď jej v dva a trištvrte roku diagnózu stanovili, prišlo veľké prebudenie.

Jej prvé príznaky už viem teda pomenovať a spätne som si to vedela celé pospájať. Bola to úplná absencia reči, minimálne porozumenie reči, stereotypná hra, ukladanie vecí do radu, extrémny strach z áut, zo zvukových hračiek, z detského plaču a rôznych iných výrazných zvukov; problém s jedlom, absencia očného kontaktu, neukazovanie prstom, špičkovanie, nezdieľanie pozornosti…

Foto: osobný archív Veronika Štabrila

Aké boli vaše prvé myšlienky po stanovení diagnózy?

Úľava, strach, zúfalstvo, odhodlanie… bola to veľká zmes pocitov. Pamätám si, že od psychologičky som išla za manželom s úsmevom, pretože opadla zo mňa tá nevedomosť a mala som niečo jasne pomenované, vedela som, s čím ideme pracovať.

Na druhý deň som sa úplne zložila a preplakala to. Začiatky boli turbulentné.

Čo bolo pre vás najťažšie prijať v súvislosti s diagnózou? Aké boli na začiatku vaše najväčšie obavy?

Myslím si, že prijať samotnú diagnózu sa nám podarilo relatívne rýchlo, aj keď i tam prichádzali momenty, kedy sa človek trošku opustil. Skôr sme ale hneď začali riešiť čo teraz. Zháňali sme informácie, možnosti. Manžel našiel terapie v Bratislave, takže sme sa vrhli do sťahovania.

Obavy prišli až neskôr a skôr súviseli so strachom o jej budúcnosť, dospelosť, a o to, čo bude, keď tu nebudeme. Sú to myšlienky smerujúce mnoho rokov dopredu, ale rodič v takejto situácii ich prirodzene má.

Tento článok je dostupný členom Interez PREMIUM

Uložiť článok

Najnovšie články