Ilustračné foto: Unsplash

Keď vedci a inžinieri NASA skúmajúci vrstvy ľadu v apríli preleteli nad severným Grónskom, nečakali, čo nájdu. Teraz zverejnili dôkazy.

Vedci z Earth Observatory NASA skenovali miestami až kilometer hlboké ľadové plochy, keď ich radarový systém zachytil niečo neobvyklé, a to pod masou ľadu hrubou 30 metrov.

Článok pokračuje pod videom ↓

Naďabil na vojenskú základňu zvanú Camp Century z čias studenej vojny v roku 1959. Areál známy aj ako „Mesto v ľade“ pozostáva zo siete tunelov vytesaných do ľadových podloží. Od roku 1967 je opustený a časom ho pochovali vrstvy snehu a ľadu. „Spočiatku sme netušili, o čo ide,“ vyhlásili k radarovým snímkam vedci z NASA.

Čakali, že ostane skrytý

Základňu vybudovali ako súčasť projektu Iceworm (Ľadový červ), tajného experimentu na prípadné odpálenie jadrových rakiet spod grónskeho ľadovca v časoch, kedy vrcholilo politické napätie medzi USA a vtedajším Sovietskym zväzom, informujú CBS News.

Foto: NASA Earth Observatory

Projekt sa napokon nezrealizoval a základňu vyradili z prevádzky s víziou, že ju navždy pochová ľad. Zrejme však nepočítali s bleskovým vývojom technológie radarových skenov, ktoré nález detekovali, ani so zmenou stavu grónskych ľadovcov.

Fotografia, ktorú aktuálne zverejnila NASA, ukázala rysy základne ukrytej hlboko pod ľadom, ktorá však na nich pôsobí až anomálne blízko ľadovému povrchu, a tak prekvapila aj samotných odborníkov, ktorí o jej existencii vedeli.

Foto: NASA Earth Observatory

Driemajúci červ

Vedci použili radarové mapy na odhad, kedy by topenie a stenčovanie ľadovej krusty mohlo odhaliť vojnový tábor a zvyšky biologického, chemického a rádioaktívneho odpadu základne. S istotou sa však dnes dá povedať len to, že tento ľadový hrob ešte nepovedal posledné slovo.

Okrem rozmrazujúceho sa konfliktu medzi veľmocami USA a Ruskom sa dnes teda pomaly, ale isto roztápajú aj jeho pozostatky, a to práve v šírej ľadovej krajine ďaleko nad ich územiami.

Uložiť článok

Najnovšie články