V okolitých krajinách sa Slovákom oplatí nakupovať predovšetkým potraviny. Tie sú v priemere lacnejšie už aj v Rakúsku o približne 2 %. Uviedol to v analýze analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák.
Najvýhodnejšie ich podľa neho nakúpia Slováci v Poľsku, kde sú v priemere ich ceny nižšie až o takmer štvrtinu. V priemere o 4 až 7 % sú však potraviny lacnejšie aj v Česku a Maďarsku. Z okolitých krajín je drahšie ako na Slovensku len pečivo (5 %), mäso (34 %) a ryby (10 %) v Rakúsku, porovnateľnú cenovku majú mlieko, syry a vajcia v Maďarsku (o 0,2 % drahšie).
Zdôraznil, že výrazne lacnejšie ako na Slovensku sú v okolitých krajinách predovšetkým oleje a tuky vrátane masla (o 30 až 40 %). Slovensko má dokonca aktuálne spomedzi všetkých krajín EÚ najvyššie priemerné ceny v tejto potravinovej kategórii.
Väčšina potravín je z okolitých krajín najlacnejšia v Poľsku
„Výnimkou sú len ryby, ktoré sú často súčasťou našich štedrovečerných stolov. Tie sú najlacnejšie v Maďarsku (o 17 % oproti Slovensku) a v Česku (o 16 %),“ spresnil.
Poznamenal, že ceny potravín (vrátane nealkoholických nápojov) sú už na Slovensku o viac ako 8 % vyššie ako v priemere v krajinách EÚ a patria k tým drahším v EÚ.
„Vyššie ceny potravín ako na Slovensku nájdeme už len v šiestich krajinách EÚ, s výnimkou Estónska výlučne z regiónu západnej Európy. Podobne, ako v prípade Slovenska, ide skôr o menšie krajiny – Malta, Luxembursko, Estónsko, Cyprus, či Slovensku počtom obyvateľa podobné Dánsko a Írsko. Podobnú priemernú úroveň cien potravín ako na Slovensku nájdeme aj v Lotyšsku, Fínsku a Grécku,“ doplnil.
Najviac si Slováci za potraviny podľa analytika priplatia na Malte a v Luxembursku (o 9 až 10 %). „Ešte drahšie potraviny však nájdeme v európskych krajinách mimo EÚ – vo Švajčiarsku sú až o takmer polovicu drahšie ako na Slovensku, na Islande o 32 % a v Nórsku o 19 %,“ podčiarkol.
„Naopak, najlacnejšie potraviny v Európe nájdeme v Macedónsku a Turecku, z krajín EÚ v Rumunsku (o 36 % nižšie ako na Slovensku), ale aj v susednom Poľsku (o 24 %). Aj pri tovaroch platí, že najvyššie cenovky nájdeme v krajinách EFTA (Nórsko, Švajčiarsko a Island), a to o 21 až 48 % vyššie ako na Slovensku. Z krajín EÚ v Dánsku, Írsku a Fínsku (o 22 až 26 %), teda v krajinách počtom obyvateľov podobnej veľkosti ako Slovensko,“ dodal analytik UniCredit Bank.
Nahlásiť chybu v článku