Foto: Profimedia

V Číne sa podarilo objaviť masívne úložisko zlata.

Čínski predstavitelia pred niekoľkými dňami oznámili objav obrovského ložiska vysokokvalitnej zlatej rudy. Jej hodnota sa môže vyšplhať  približne k 83 miliardám dolárov. Je dokonca možné, že ide o najväčšie nálezisko svojho druhu na svete.

Článok pokračuje pod videom ↓

Najväčšie úložisko svojho druhu

Ako informuje Live Science, čínski odborníci objavili masívne ložisko vysokokvalitnej zlatej rudy. Ukrýva sa v blízkosti niektorých ďalších už existujúcich zlatých baní v krajine. Je možné, že sa stane najväčšou doteraz objavenou zásobárňou vzácneho kovu na svete. Jej hodnota sa odhaduje na 83 miliárd dolárov a spôsobila, že svetová cena zlata takmer prekonala rekordnú úroveň. Poskočila na 95 240 dolárov za kilogram (90 354 eur).

O objave čínske úrady prvýkrát verejne prehovorili 20. novembra. Pracovníci objavili viac ako 40 zlatých žíl, ktoré obsahovali približne 300 ton zlata a siahajú až do hĺbky 2 000 metrov. Pomocou 3D počítačových modelov však banskí odborníci predpovedajú, že sa v nálezisku môže nachádzať až 1 000 ton zlata a môže siahať do hĺbky 3 000 metrov.

Testovacie vrty preukázali, že kvalita zlata v tomto nálezisku je vyššia ako vo väčšine okolitých nálezísk. Odhalili tiež, že zlato sa nachádza aj v periférnych oblastiach. Je teda pravdepodobné, že na odhalenie čakajú aj ďalšie veľké úložiská zlata.

Spotrebuje viac, ako dokáže vyťažiť

Je náročné odhadnúť množstvo zlata, ktoré zostalo v rôznych baniach na celom svete. Môže za to kolísanie ťažby v jednotlivých lokalitách, ale aj nedostatočná transparentnosť pri vykazovaní výsledkov. K roku 2022 sa však najväčšie známe nálezisko nachádzalo v Južnej Afrike. Odhadom sa v ňom nachádzalo 930 ton zlata, informuje Mining Technology. Ak sa teda údaje potvrdia, nálezisko v Číne by sa skutočne mohlo stať najväčším na zemi.

Ilustračná foto: pexels

Podľa Reuters je Čína už teraz najväčším producentom zlata na svete. Stále však spotrebuje približne trikrát viac vzácneho kovu, ako dokáže vyťažiť. Do značnej miery sa preto spolieha na dovoz zlata z krajín, ako Austrália a Južná Afrika. Nové nálezisko síce pomôže, no problém nevyrieši. Na základe súčasnej miery spotreby by celé ložisko pokrylo potreby krajiny len na približne 1,4 roka.

Podľa World Gold Council, sa ku koncu roka 2023 celosvetovo v histórii ľudstva vyťažilo odhadom vyše 200 000 ton zlata. Dve tretiny z celkového množstva sa pritom vyťažili po roku 1950.

Uložiť článok

Najnovšie články