Foto: SITA

Kultúrne inštitúcie a občianska spoločnosť považujú Machalovu návštevu Bombica za legitimizáciu extrémizmu.

Generálny tajomník služobného úradu rezortu kultúry (MK SR), Lukáš Machala, pred niekoľkými dňami navštívil Daniela Bombica známeho ako Danny Kollar. Bombic je pritom trestne stíhaný pre extrémizmus a bol naňho vydaný medzinárodný zatykač.

Článok pokračuje pod videom ↓

Otvorená kultúra!, Kultúrny štrajk a aj iné organizácie vyzvali prezidenta Petra Pellegriniho, premiéra Roberta Fica a členov vlády, aby proti takémuto konaniu zasiahli.

Neodsúdil jeho konanie

Machala sa s Bombicom v Londýne nestretol sám. Spolu s nimi sa na fotografiách objavil aj Oskar Rózsa, autor nového znenia slovenskej hymny, ktorá podľa jeho slov nie je pre všetkých.

Otvorená kultúra!, Kultúrny štrajk a iné organizácie upozorňujú na to, že sa Machala svojím stretnutím s Bombicom zdiskreditoval a na sociálnu sieť pridal fotografiu, na ktorej medzinárodne stíhaný človek použil neonacistický symbol „White Power“.

„Machala nevyslovil s Bombicovým správaním nesúhlas, čím legitimizuje extrémistické názory a symboliku vo verejnom priestore. Generálny tajomník štátneho úradu tak prispieva k akceptácii neonacistických, pravicovo-extrémistických a rasistických prejavov a symboliky vo verejnom priestore, ktoré sú v príkrom rozpore s demokratickými hodnotami zakotvenými v Ústave SR,“ upozorňujú.

Inštitúcie dodávajú, že schvaľovanie nadradenosti bielej rasy, neonacistických a extrémne pravicových prejavov vysokými štátnymi úradníkmi je neprijateľné a trestné podľa § 140a Trestného zákona.

„Trestné činy extrémizmu sú trestný čin založenia, podpory a propagácie hnutia smerujúceho k (…) prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd podľa § 422.” 

Etický kódex

„Odkaz pre slovenské médiá tzv. hlavného prúdu… sme aj na súkromnom sobotňajšom „dobrovoľnom radikalizačnom školení“… ale hlavne si vychutnávame atmosféru Londýna,“ napísal generálny tajomník služobného úradu MK SR na sociálnej sieti.

Lukáš Machala je štátny úradník. Ten by sa mal riadiť Vyhláškou Úradu vlády Slovenskej republiky, ktorou sa vydáva Etický kódex štátneho zamestnanca.

Ten ustanovuje zásady etického správania štátneho zamestnanca v súvislosti s vykonávaním štátnej služby a postup štátneho zamestnanca, služobného úradu a Rady pre štátnu službu pri ich dodržiavaní a uplatňovaní.

Paragraf 2 hovorí o politickej neutralite. „Štátny zamestnanec pri výkone štátnej služby dodržiava čl. 1 zákona tak, že nevzbudzuje pochybnosť o tom, že koná výlučne vo verejnom záujme. Štátny zamestnanec koná politicky neutrálne…“ píše sa v kódexe.

Okrem iného ustanovuje aj to, že by sa štátny zamestnanec nemal zúčastňovať na činnostiach spočívajúcich v politickej alebo inej verejnej angažovanosti spôsobom, ktorý môže narúšať alebo poškodzovať dôveru v politicky neutrálne plnenie služobných úloh.

Paragraf 3 hovorí o nestrannosti. Štátny zamestnanec by sa mal napríklad zdržať konania, ktoré môže ohroziť dôveru v nestrannosť jeho rozhodovania a konania. Tiež sa má správať aj mimo výkonu štátnej služby tak, že zachováva a posilňuje dôveru verejnosti v objektívnosť a nestrannosť štátnej služby.

Spoločne vystúpili proti jeho konaniu

Kultúrne organizácie vyzvali prezidenta, predsedu vlády, členov vlády a poslancov NR SR, aby zasiahli proti šíreniu extrémizmu, neonacizmu a rozdeľovaniu spoločnosti prostredníctvom štátnych predstaviteľov a zástupcov.

Machala sa podľa nich verejne zdiskreditoval, jeho prechádzku po Londýne s Bombicom považujú za legitimizáciu extrémizmu a nenávistných postojov, ktoré sa, cez jeho osobu premietli do verejnej správy.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Otvorená Kultúra! (@otvorena_kultura)

„Tento dokument je výzvou na okamžitý zásah v záujme ochrany demokratických hodnôt Slovenskej republiky a princípov právneho štátu, vrátane požiadavky na odvolanie Lukáša Machalu z funkcie generálneho tajomníka služobného úradu Ministerstva kultúry SR. Jeho obsah je zverejnený vo forme petície prístupnej širokej verejnosti,“ píšu predstavitelia kultúry a občianskej spoločnosti.

Pod petíciu sa okrem platformy Otvorená kultúra! alebo Výboru Kultúrneho štrajku podpísali napríklad aj Platforma pre demokraciu, občianske združenie Mier Ukrajine, Anténa – sieť pre nezávislú kultúru, Donio Slovensko, Nie v našom meste, Banská Bystrica alebo Centrum nezávislej kultúry CITADELA.

„Sme presvedčení, že spoločnými silami dokážeme podporiť demokratický charakter nášho štátu a chrániť základné práva a slobody všetkých jeho občanov,“ odkazujú.

Uložiť článok

Najnovšie články