Ilustračná foto: SITA/AP

WHO ponecháva medzinárodný stav ohrozenia pre chorobu mpox.

Epidémia vírusového ochorenia mpox naďalej predstavuje ohrozenie verejného zdravia medzinárodného významu. Rozhodla o tom v piatok Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), ktorá ponechala výstrahu pred touto epidémiou na najvyššom možnom stupni. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

Článok pokračuje pod videom ↓

Rozhodnutie sa podľa WHO zakladá na rastúcom počte prípadov nákazy a ich geografickom rozšírení. K jeho prijatiu prispeli aj operačné výzvy v teréne a potreba vytvoriť a udržať súdržnú reakciu medzi krajinami.

WHO vyhlásila medzinárodný stav ohrozenia v auguste, keď sa nový variant mpoxu rozšíril z Konžskej demokratickej republiky (KDR) do susedných štátov.

Choroba, predtým známa ako opičie kiahne, je endemická v západnej a strednej Afrike už viac než 50 rokov. K jej rozsiahlejšiemu prepuknutiu došlo v roku 2022. Choroba sa vtedy rozšírila do Európy, Spojených štátov a ďalších častí sveta.

Tento rok naprieč Afrikou zaznamenali viac než 46 000 predpokladaných prípadov mpoxu, prevažne ale v KDR, a vyše 1000 úmrtí.

Opičie kiahne (mpox) sú infekčné ochorenie, ktoré sa prenáša pri blízkom kontakte. Symptómy mpox zahŕňajú vyrážky, horúčku, zimnicu, opuch lymfatických uzlín, vyčerpanosť, bolesti svalov, chrbta a hlavy, ako aj respiračné príznaky. Úmrtia na mpox sú v krajinách s vyspelým zdravotníctvom zriedkavé. Nový variant známy ako Clade 1b zaznamenali aj vo Švédsku, Nemecku či Británii.

Uložiť článok

Najnovšie články