Záber hviezdy a jej jej umelecké vyhotovenie. Foto: ESO/K. Ohnaka et al., L. Calçada

Červený nadobor je od nás vzdialený 160 000 svetelných rokov.

Pri pohľade na nočnú oblohu môžeme vidieť desiatky hviezd, ak sa nachádzame mimo svetelného smogu, môžeme hovoriť aj o stovkách. Mnohé z týchto hviezd sú od nás vzdialené tisíce svetelných rokov a to, ako v skutočnosti vyzerajú zblízka, netušíme. Preto je skutočne fascinujúce, že na jednu hviezdu, a to mimo našej Galaxie, sa vedci dokázali pozrieť detailne. 

Článok pokračuje pod videom ↓

160-tisíc svetelných rokov ďaleko

Po prvý raz sa nám podarilo nasnímať obraz umierajúcej hviezdy mimo našej Mliečnej cesty,“ povedal Keiichi Ohnaka, astrofyzik z Universidad Andrés Bello v Čile a hlavný autor štúdie, ktorá bola publikovaná v časopise Astronomy & Astrophysics.

Ako píšu vedci v tlačovej správe, zaznamenali detailný obraz hviezdy označenej ako WOH G64, ktorá sa nachádza nepredstaviteľných 160-tisíc svetelných rokov od nás. Na vytvorenie záberov použili Very Large Telescope Európskeho južného observatória. Hoci sa bežnému človeku môže zdať záber rozmazaný, pre astrofyzikov je to neuveriteľne detailný a mimoriadne cenný záber.

Foto: ESO/K. Ohnaka et al.

Objavili sme kuklu v tvare vajca, ktorá tesne obklopuje hviezdu,“ hovorí Ohnaka a dodáva, že sú nadšení, keďže to môže súvisieť práve s veľkým vyvrhnutím materiálu z umierajúcej hviezdy tesne pred výbuchom supernovy.

Hviezda leží vo Veľkom Magellanovom mraku, čo je jedna z menších galaxií obiehajúcich okolo Mliečnej cesty. Pre astronómov nie je hviezda WOH G64 ničím novým. Je veľmi veľká, približne 2-tisíc násobok nášho Slnka a je klasifikovaná ako červený nadobor.

Záber hviezdy a jej jej umelecké vyhotovenie. Foto: ESO/K. Ohnaka et al., L. Calçada

Študujú ju už roky

Ohnakov tím sa o hviezdu zaujímal už dlhé roky a zameriavali na ňu teleskopy, aby sa o nej dozvedeli čo najviac. Na vytúžený záber museli čakať až doteraz, pričom zistili, že hviezda za posledných 10 rokov zoslabla.

Prekvapil ich tiež tvar vo forme pretiahnutého kokónu, keďže na základe počítačových modelov to neočakávali. Vajcovitý tvar môže súvisieť práve s tým, že hviezda je v posledných fázach svojej životnosti. Iným dôvodom môže byť vplyv zatiaľ neobjavenej sprievodnej hviezdy.

Foto: ESO/K. Ohnaka et al./Y. Beletsky

Slabnutím hviezdy bude stále ťažšie získavať jej detailnejšie zábery, avšak tu by mohla pomôcť plánovaná aktualizácia teleskopu. „Podobné pozorovania sú dôležité pre pochopenie, čo sa vo hviezdach vlastne deje,“ uzatvára Ohnaka.

Uložiť článok

Najnovšie články