Ilustračná foto: SITA/TASR/AP

Jeden z kremeľských roztlieskavačov Sergej Markov odkázal Západu, že urobil veľký skok k jadrovej katastrofe.

Moskva zmenila svoju jadrovú doktrínu. Podľa zmien, Rusko môže zvážiť použitie jadrových zbraní v prípade, ak bude čeliť útoku konvenčnými raketami, ktorý podporuje iná jadrová mocnosť. O novej jadrovej doktríne sa hovorilo už dlhšie. Jej prijatie však prišlo len niekoľko dní po tom, ako dosluhujúci prezident USA Joe Biden povolil Ukrajine použiť americké rakety dlhého doletu na ciele v ruskom vnútrozemí.

Článok pokračuje pod videom ↓

Vyhrážky treťou svetovou vojnou

V súvislosti s americkými raketami zaznievajú vyhrážky smerom na Západ. Bývalý hovorca prezidenta Vladimira Putina a propagandista Sergej Markov hovoril pred niekoľkými dňami o jadrovej odplate, upozorňuje TN Nova. Aktuálne je na stole už schválená jadrová doktrína, ktorá by takéto kroky umožňovala.

Markov skritizoval Bidenove rozhodnutie a tiež uviedol, že lídri Spojených štátov, Veľkej Británie a Francúzska neurobili krok smerom k jadrovej vojne, ale veľký skok k jadrovej katastrofe.

Britom odkázal, že by mohli tohtoročné vianočné sviatky stráviť v atómových krytoch. Použitie rakiet označil za zapojenie Spojených štátov do vojny, pretože Ukrajina ich bez pomoci Pentagónu neodpáli.

„Použitie aliančných rakiet týmto spôsobom možno kvalifikovať ako útok krajín bloku na Rusko. V tomto prípade právo na odvetný úder zbraňami hromadného ničenia proti Kyjevu a hlavným objektom NATO, nech už sa nachádzajú kdekoľvek. A to už je tretia svetová vojna,“ odkázal na sociálnej sieti exprezident Dmitrij Medvedev.

Ďalšia pomoc

Prezident USA Joe Biden schválil dodanie amerických protipechotných mín Ukrajine. Nemenovaný zdroj z prostredia americkej administratívy to povedal agentúre Reuters, podľa ktorej môžu tieto míny spomaliť postup Ruska na východe Ukrajiny, najmä ak sa použijú spolu s inou muníciou dodanou Spojenými štátmi, informuje TASR.

Spojené štáty očakávajú, že Ukrajina použije protipechotné nášľapné míny na svojom území. Zaviazala sa však, že ich nepoužije v oblastiach obývaných civilistami – svojimi vlastnými občanmi, priblížil zdroj agentúry Reuters. Informáciu o poskytnutí mín zo strany USA zverejnil ako prvý americký denník Washington Post.

Spojené štáty poskytujú Ukrajine protitankové míny počas celej vojny s Ruskom. Cieľom odobrenia dodávky aj protipechotných mín je otupiť postup ruských pozemných síl, dodal citovaný zdroj Reutersu, ktorý sa vyjadril pod podmienkou zachovania anonymity.

Americké míny sa od tých ruských líšia tým, že majú danú životnosť; po uplynutí vopred stanoveného času sa tak stávajú neúčinnými, priblížil ďalej zdroj z administratívy USA. Dodal, že na ich odpálenie je potrebná batéria, po ktorej vybití nevybuchnú.

Prerušili kontakt

Kremeľ a Biely dom v súčasnosti nevyužívajú špeciálnu telefonickú linku, pomocou ktorej môžu prezidenti Ruska a Spojených štátov priamo komunikovať. V stredu to podľa agentúry Reuters povedal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov, píše TASR.

Špeciálnu linku medzi Moskvou a Washingtonom zriadili ešte v roku 1963 s cieľom zmierniť nedorozumenia, ktoré rok predtým vyvolali kubánsku raketovú krízu.

Otázka na Peskova v súvislosti s touto telefonickou linkou prišla po tom, ako ruský prezident Vladimir Putin v utorok schválil aktualizovanú jadrovú doktrínu krajiny.

„Máme špeciálnu zabezpečenú linku na komunikáciu medzi prezidentmi Ruska a Spojených štátov. Navyše aj na videokomunikáciu,“ povedal Peskov agentúre TASS. Na dotaz, či tento kanál v súčasnosti aj využíva, však odpovedal „nie“.

Ruskí diplomati podľa Reuters hovoria, že kríza medzi Moskvou a Washingtonom je porovnateľná s kubánskou raketovou krízou v roku 1962, keď sa dve veľmoci počas studenej vojny najviac priblížili k zámernej jadrovej vojne. Podľa diplomatov je Západ na omyle, ak si myslí, že Rusko ustúpi v otázke Ukrajiny.

Uložiť článok

Najnovšie články