V centre Košíc stojí pamätník sovietskych vojakov, na ktorý pred niekoľkými dňami osadili nové kosáky a kladivá. Správa mestskej zelene si na „úpravu“ pamiatky vybrala 15. november – deň, kedy v metropole východu začal trojdňový program k 35. výročiu Nežnej revolúcie.
Opätovné úpravy sovietskeho pamätníka
Ako píše Korzár, iniciátorom opráv národnej kultúrnej pamiatky malo byť ministerstvo vnútra, ktoré tvrdí, že tak urobilo na základe požiadavky rezortu diplomacie. Ministerstvo Matúša Šutaja Eštoka prispelo 11 100 eur, čo je asi 80 percent nákladov. Zvyšné financie, 2 775 eur, doplatilo mesto.
Radnica na otázku, prečo si na opravu vybrala práve dátum pred Dňom boja za slobodu a demokraciu, neodpovedala.
Za posledných asi desať rokov Správa mestskej zelene opravovala pamätník asi deväťkrát, dokopy za 16-tisíc eur. Celkovo 18 kusov nových kosákov a kladív, tentoraz z umelého kameňa, malo podľa informácií portálu Aktuality stáť 3 996 eur bez DPH. Dve kamenné tabule stáli 990 eur. Celková cena aj s DPH mala byť necelých 9-tisíc eur.
Marek Lukáč, referent pre styk s verejnosťou Správy mestskej zelene na otázku, ako využijú zvyšných 8 700 eur, uviedol, že ministerstvo aj mesto zaplatia iba výšku, ktorá bude fakturovaná.
„Z ustanovení zverejnenej zmluvy o poskytnutí príspevku zo štátneho rozpočtu na výkon prác na vojnových hroboch medzi poskytovateľom Ministerstvom vnútra SR a príjemcom Mestom Košice je evidentné, že finančné prostriedky sú viazané na jediný účel, a to na reštaurátorské práce plastických prvkov a kamenných tabúľ na Pomníku padlým v 2. svetovej vojne – sovietski vojaci na Námestí osloboditeľov. Na iný účel ich použiť nie je možné,“ vysvetlil.
Provokácia v predvečer výročia revolúcie
Na to, že sú nové kosáky a kladivá na mieste, upozornil aj novinár Arpád Šoltész. „Symboly našej doby sú na 17. november, smutné výročie kontrarevolúcie, obnovené v plnej kráse. Košice konečne majú na svojom námestí dôstojný symbol, ktorý si zaslúžia. Nebojte sa, polícia vo vašom meste už nebude dlho odkázaná na mlátenie a zabíjanie bezdomovcov, čoskoro bude smieť mlátiť a zabíjať slobodne, ako pred pádom do demokratického otroctva,“ napísal.
Pod jeho príspevkom sa stretli ľudia, ktorí vyjadrili nespokojnosť s tým, že sa investovali peniaze do osadenia symbolov bývalého režimu. Pamätník samotný pritom nikto neopravil – má poškodenú dlažbu, v jeho okolí sa nachádza neporiadok a ani pouličné osvetlenie naokolo nie je dostatočné.
„Košice majú skoro 230-tisíc obyvateľov. To naozaj nikomu okrem Kalmusa neprekáža? Alebo sa už chystajú, že budú súčasťou ruskej gubernie? Košičania, hanbite sa!“ napísala jedna z komentujúcich.
Jiří Trávníček, v čase socializmu vydavateľ disidentskej literatúry, označil využívanie symbolov bývalého režimu, za barbarské. „V dnešnej dobe vojny Ruska proti zvrchovanej Ukrajine je krajne barbarské pridávať stále nové a ďalšie ruské fašistické symboly na pamätník krajiny, ktorá na Ukrajine okrem vojakov zabíja civilistov, ženy, deti,“ odkázal.
Podľa Mariána Balázsa, publicistu, vysokoškolského pedagóga a teológa, má štát na jednej strane povinnosť starať sa o pamiatky, na druhej strane si však myslí, že obnova v konkrétnom dátume nebola náhoda. „Máme vládu, ktorá mnohými gestami provokuje. A toto mohli urobiť kedykoľvek. Vnímam ako provokáciu, že to urobili práve teraz,“ povedal.
Nahlásiť chybu v článku